Da li je potrebno ukinuti rad nedjeljom? (VIDEO)

September 25, 2021, 1:02 pm

Sindikat trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti Republike Srpske ponovo pokreće kampanju za ukidanje rada nedjeljom za radnike iz ove branše. Najavljuju da će o ovom problemu uskoro razgovarati sa poslodavcimai Savezom opština i gradova. S druge strane poslodavci smatraju da bi ova mjera ostavila težak udarac na privredu Srpske i da bi ukidnje rada nedjeljom ili znatno smanjenje radnih časova, dovelo i do gubljenja radnih mjesta.

Nedjelja bi trebalo da bude dan porodice, dan kada se svi odmaramo i provodimo vrijeme sa najbližima nakon naporne radne sedmice, smatraju u Sindikatu trgovine, turizma i ugostiteljstva. Priču o ukidanju rada ili smanjenje radnih časova nedjeljom za radnike iz ove branše forsiraju već tri godine, i uskoro kreću u intenzivinije pokretanje kampanje. Predsjendik sindikata Goran Savanović kaže da je pred njima veliki posao oko ostvarivanja ovih ciljeva.

– Cilj je da se taj rad potpuno zaustavi ili ograniči u onim opštinama gdje to do sada nije urađeno. Konkretno, razgovaraćemo s opštinama, Savezom opština i gradova i s poslodavcima. Očekujemo da ćemo dobiti podršku, kaže Savanović.

Navodi da su u prethodnom periodu pregovarali sa Savezom opština i gradova o ovom pitanju i da su postignuti određeni rezultati.

Predsjendik Saveza opština i gradova Srpske Ljubiša Ćosić kaže da su spremni za nove razgovore sa Sindikatom, i da je pandemija korona virusa usporila ranije pregovore. Ipak, pojasnio je da je ukidanje ili ograničenje radnog vremena nedjeljom moguće u manjim sredinama, a da je to teže ostavriti u većim gradovima.

Predsjenik Unije udruženja poslaodavaca Saša Tivić da bi ukidanje rada nedjeljom ostavilo negativne posljedice po privredu Srpske.

– To bi dovelo do ukidanje radnih mjesta, pa samim tim i poskupljenja životnih namirnica. Treba imati u vidu i da brojni radnici rade nedjeljom, i konobari i novinari između ostalih.

Poslodavci u Srpskoj nislu složni oko ovog pitanja, ističe Trivić i dodaje da se ovo pitanje mora riješiti na nivou cijele Srpske i BiH.

U Ministrastvu trgovine i turuzma navode da su propisi koji se odnose na radno vrijeme privrednih subjekata u nadležnosti  jedinica lokalne samouprave.

„Radno vrijeme nedjeljom različito je uređeno u lokalnim zajednicama, a organizacija rada i odluke koje se odnose na nju vršene su u skladu sa potrebama i privrednom i društvenom dinamikom konkretne lokalne zajednice. Podržavamo sve inicijative koje doprinose unapređenju poslovanja i kvaliteta usluge u sektoru trgovine i turizma, a koje su u skladu sa zakonom i ne narušavaju radno-pravni status radnika, te ne vode do poremećaja privredne i društvene dinamike u lokalnim zajednicama.“, navode u Ministarstvu.

Sektor trgovine u Srpskoj na drugom je mjestu po broju zaposlenih, sa oko 48.600 radnika, koliko ih je bilo prije početka epidemije. Zalaganje za neradnu nedjelju, pojašnjava Savanović, zalaganje je za porodične vrijednosti.

TVK3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *