Tako će se na narednoj sjednici raspravljati o inicijativi SNSD o mogućim rješenjima za dalje funkcionisanje BiH, uz napomenu, da “u slučaju ignorisanja njihovih stavova, srpski konstitutivni narod zadržava pravo na smoopredjeljenje”.
Politikolog Darko Kuzmanović kaže za Srpskainfo kaže da priče o referndumu i nezavisnosti Republike Srpske nisu ništa drugo do sredstvo za manipulaciju glasačkim tijelom, jer je i sam Milorad Dodik itekako svjestan da ta platforma nema apsolutno nikakvo utemeljenje u stvarnosti.
-Gosprodinu Dodiku treba postaviti jednostavno pitanje – ko bi, osim vjerovatno Rusije, podržao eventualni referendum i otcjepljenje RS i koliko dana, ne mjeseci ili godina, bi ona tako nezavisna mogla u ekonomskom smislu da preživi? Srbija referendum sigurno ne bi podržala, međunarodna zajednica, takođe, tako da nezavisnost teško da bi potrajala duže od mjesec jer bismo usljed žestokih ekonomskih sankcija koje bi uslijedile bili suočeni sa nedostatkom osnovnih životnih namirnica. Postavlja se pitanje čemu onda da se u takvom hipotetički bezglavom jurišu zarad očuvanja ličnih pozicija nadamo?- priča Kuzmanović.
Svjesno ili ne, gospodin Dodik radi sve što je potrebmo da se ekonomski ogoljena i ojađena Republika Srpska i njeni građani nađu na vjetrometini izloženi udarima sa svih strana. Kaže ovo Kuzmanović i dodaje da zbog politike potpirivanja tenzija, nediplomatskog ophođenja, konflikta sa međunarodnom zajednicom i Visokim predstavnikom, Republika Srpska se u međunarodnim krugovima počela posmatrati kao polucivilizovano društvo.
-U tom smislu, kompletnu ovu retoriku treba posmatrati u kontekstu izborne kampanje kao vid ustaljenog političkog populizma i nikako drugačije. Od dolaska SNSD-a na vlast, pozicije i finansijski kapital ove stranke nikada nisu bili uzdrmaniji i upravo zbog toga se sa ovakvom retorikom počelo već sada jer bi eventualni poraz na izborima doveo u opasnost ogromne količine finansijskog kapitala čije bi porijeklo u normalnim uslovima bilo veoma teško dokazati- kaže Kuzmanović.
Ističe da je problem u tome što ne postoji institucija niti bilo kakav viši autoritet koji bi ograničio samovolju političara i upravo to je razlog, tvrdi Kumanović, zbog kojeg BiH, dok je trenutnog političkog vodstva, nikada neće postati članicom EU jer niko od dobro poznatih političkih vođa ne bi iznad sebe želio viši autoritet što bi Brisel svakako bio. Da je gospodinu Dodiku stalo do Republike Srpske, pričom o apsolutno nemogućem referendumu ne bi dovodio u opasnost i RS i njene građane, ali to nije ništa novo jer političare ovdje odavno nije briga za bilo koga osim za njih same- kaže Kuzmanović.
On dalje ističe da je Republika Srpska ustavna kategorija, garantovana Dejtonom i interes građana, a ne nekoliko pojedinaca, treba da budu putokaz svake politike.
-Međutim, ova vlast je već odavno izgubila kompas- kaže Kuzmanović.
Sličnog stava je i opozicija u Srpskoj koja smatra da Dodik to sve radi u dnevno političke svrhe, što je istakao i zamjenik predsjednika PDP Nenad Vuković, koji je kazao da je “na sceni ponovno bildanje političkih mišića Milorada Dodika na nacionalnim temama, što SNSD radi već 15 godina i sada se pripremaju za izbornu godinu”.
Ipak, predsjednik SNSD Milorad Dodik istakao je ovu inicijativu kao važnu, navodeći kao potrebu da se u BiH treba razgovarati o budućnosti bez uticaja stranaca kako bi bio postignut konsenzus o funkcionisanju zemlje.
Njegov savjetnik za pravna pitanja Marko Šukalo, za Srpskainfo kaže da Narodna skupština ima pravo da donosi opšte obavezujuće odluke za Srpsku. No, da su krajnji nosioci suvereniteta u BiH, ovakvoj kakva jeste, konstitutivni narodi i dva entiteta.
– Skupština ima pravo da razmatra ovu inicijativu koju smo mi predali, inicijativu za postizanje dijaloga između strana Republike Srpske i Federacije BiH, kao i tri konstitutivna naroda o mogućim rješenjima za budućnost Republike Srpske i Federacije BiH– kaže Šukalo.
Dodaje da su u SNSD legalisti i da ne rade ništa što je suprotno pravnim normama.
– Pa se i u ovoj inicijativi pozivamo na dijelove Ustava BiH, a posebno na one međunarodne akte koji imaju primat u primjeni BiH u odnosu na sam Ustav BiH, a to su povelja Ujedinjenih nacija, međunarodni akt o građanskim i političkim pravima i međunarodni akt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima. Sva ta tri dokumenta sadrže odredbu o pravu naroda na samoopredjeljenje- objašnjava Šukalo.
On kaže da je to i temeljna tačka s koje polazi Republika Srpska kada govori o svojoj budućnosti.
– BiH je nastala na osnovu saglasnosti Srpske i Federacije, i uvijek treba da podsjetimo da je Srpska nastala 9. januara 1992.godine, a Federacija 18. marta 1994. godine, i da su dobrovoljno sastavili BiH. Ta BiH može da postoji sve dok postoji saglasnost i volja njena dva entiteta – jasan je Šukalo.
Komentarišući izjave opozicionih partija iz Srpske, Šukalo kaže da je vrijeme da se te stranke okrenu Srpskoj.
– Pozivamo ih da se napokon otrgnu iz zagrljaja političkog Sarajeva, Bakira Izetbegovića, i da se vrate našoj Republici Srpskoj. U suprtonom, te stranke, prije svega SDS i PDP, neće preživjeti kao političke organizacije na teritoriji Srpske, jer srpski narod je poznat po tome što je kroz cijelo svoje postojanje izdajnike slao na smetljište istorije – kaže Šukalo.
SNSD kao državotvorna stranka okuplja sve patriotske snage i Šukalo kaže, da ima jedan cilj, a to je odbrana Republike Srpske.
– Samo djelovanje SDS i PDP je najbolje ilustrovano kroz neglasanje, odnosno, suzdržan stav delegata Mladena Bosića u Domu naroda PS BiH, prilikom glasanja o izmjeni krivičnog zakona BiH kada su htjeli da uvedu krivično djelo zabrana negiranja genocida. Sam taj stav pokazuje stav te stranke i opozicije iz Republike Srpske, koja djeluje onako kako stranci i međunarodna zajednica zajedno sa Izetbegovićem nalažu da rade. To je pogubno za interese Republike Srpske. Mi ih pozivamo da na sjednici Narodne skupštine 11. maja budu uz svoj srpski narod i svoju Republiku Srpsku – zaključio je Šukalo.