Da li će zbog manjeg priliva PDV-a lokalne zajednice imati deficit? (FOTO/VIDEO)

November 12, 2023, 2:57 pm

Zbog otplate spoljnog duga Republike Srpske, lokalne zajednice dobijaju manje priliva od prihoda PDV-a. Manjak prihoda poreza na dodatnu vrijednost napraviće mnogima problem. Skoro je izvjesno da će manje opstine imati deficit, razvijenije će, možda, uspjeti kompenzovati direktnim prihodima. Provjerili smo kakvo je stanje sa budžetima Prnjavora, Dervente, Teslića i Modriče i da li će se priliv PDV-a uticati na njive budžete, odnosno da li će imati deficit suficit ili pozitivnu nulu.

Neke od lokalnih zajednica u Srpskoj, poput Lopara, Sokoca, Kozarske Dubice, već sada najavljuju deficit u budzetu ili smanjenje budžeta rebalansom do kraja godine, jer kažu, ne mogu nadomjestiti izvornim sredstvima smanjen priliv prihoda od PDV-a.

Neke, pak, poput Čelinca ili Laktaša, godinu će zavrpiti pozitivno, uprkos manjem prilivu PDV-a. Čelinac se, primjera radi, oslanja na povećanje prihoda od poreza na nepokretnosti i drugih direktih prihoda, kao i racionalniju raspodjelu novca, dok Laktaši, koji će imati oko 700-800 hiljada maraka manje prihoda od PDV-a nego prošle godine, neće završiti u deficitu, uzdaju u povoljan investicioni ambijent.

Što se Prnjavor tiče, neće završti u deficitu – kaže gradonačelnik Darko Tomaš.

– Neće Prnjavor završiti u defiticu. Milsim da ćemo 17. 11. imati Skupštnu, da će tada biti usvojen Rebalans budžeta naviše i dok god sam ja gradonačećnk ova lokana zajednica stabilno posluje – rekao je Darko Tomaš, gradonačelnik Prnjavora.

Lokalne zajednice ne treba da ispaštaju, jer kad se one zadužuju traže saglasnost Ministarstva finansija Srpske, a kad se Republika ili država zadužuje ne konsultuju se sa opštinama i gradovima, koje ispšataju na kraju smanjenjem prihoda i smanjenim mogućnostima projekata – kaže Milan Miličević, načelnik Teslića. Ipak, njegova lokalna zajednica uspjeće, kaže iznivelisati smanjen priliv PDV-a.

– Opština Teslić neće imati veliku štetu, dakle, imaće manju štetu nego što je planirano. Ne očekujem neki značajan deficit, s obzirom da smo imali  druge vrste priliva u budžet od različitih projekata međunarodnih fondova, grantova i tako dalje, tako da ćemo uspjeti iznivelisati taj disbalans za sada. Međutim, plašimo se posljednjeg kvartala koji je krenuo, ali i sljedeće godine i tu će se zaista morati mnogo toga uraditi. Ono što je najpametnije uraditi da bi šteta bila manja je potpuno reformisati fiskalni sistem u smislu koeficijenta raspodjele PDV-a prema lokalnim zajednicama – rekao je Milan Miličević, načelnik opštine Teslić.

Deficita neće imati ni Derventa, a moguće da bude i suficita, uprkos manjem prilivu PDV-a. Gradonačelnik Dervente Milorad Simić kaže da su među najmanje zaduženim lokalnim zajednicama, vode računa o broju zaposlenih u administraciji i samoj potrošnji budžetskog novca, pa nema straha od deficita.

– Bez obzira što smo u početku godine negdje skoro 500 hiljada bili usraćeni po osnovu PDV-a, u nas je budžet stabilan i drugi primici se ostvaruju malo više, tako da ja nemam straha. Budžet će biti valjan, mi smo i ove godine podijelili suficit od dva miliona od prošle godine. Malo štedljivo, malo nismo griješili u smislu prijema velikog broja službenika – objašnajava Simić, dodajući da njegova Derventa na 25 hiljada stanovnika ima stotinjak zaposlenih u administraciji, što je, kaže, u granicama normalnog.

U opštini Modrića poručuju da je već sad, prema rebalansu, cifra od indirektnih poreza manja za 100 hiljada KM.

– Ministarstvo finansija, iako je dalo saglasnost, na ovakav budžet, odnosnbo rebalan, da i oni nisu optimisti da će ova cifra biti dostignuta. Nama tih 100 hiljada znači mnogo, mada vjerujem da će ta cifra biti i oko 150 hiljada. Morali smo to da nadomjestimo kroz neke druge neporeske prihode i evo, vidjećemo kako će to biti na kraju na izvršenju. veoma je nezahvalno komentarisati – kaže Jovica Radulović, načelnik opštine Modriča.

Uprkos tome što prikupljeni prihodi od PDV-a stalno rastu, problem za budžete, pogotovo manjih lokalnih zajednica je što će opštine i gradovi u Srpskoj zbog otplate spoljnog duga RS ove godine dobiti 30 miliona maraka manje, jer se, prema zakonu, prvo otplaćuje spoljni dug, a preostala sredstva idu u budžete entiteta i lokalnih zajednica,

Ove godine planirani prihod od Uprave za indirektno oporezivanje je oko 1,9 milijardi KM, a za otplatu duga Republike Srpske treba 1,2 milijarde KM.

(TV K3 – Foto naslovna: Ilustracija/Arhiva/Foto u tekstu: TV K3)

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *