Da li će biti nestašice mlijeka u BiH?

September 8, 2022, 6:34 pm

Vlada Srbije zabranila je izvoz sirovog i pasterizovanog mlijeka, osim za Sjevernu Makedoniju i Albaniju, sa ciljem omogućavanja redovnog snabdijevanja stanovništva mlijekom i sprečavanja odliva sirovine van granica zemlje. Ništa bolja situacija nije na farmama u BiH, kojih je sve manje, čime i proizodnja mlijeka manja, kažu proizvođači. Ukazuje i na to da ce ubrzo doci do nestasice mlijeka na trzistu, dok iz resornog ministarstva demantuju to.

Od početka ove godine i proizvođači u Bosni i Hercegovini, intenzivno su upozoravali na moguću nestašicu mlijeka, no sluha nije bilo. U regionu ali i EU nestašica je već počela,  kaže Vladimir Usorac predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača, mljekara RS. Usorac je podsjetio da već godinama ukazuju na problem kako je sve manje farmi i da još čekaju na zašitu domaće proizvodnje, te da je sada to izašlo na vidjelo.

Inače, trenutna otkupna cijena mlijeka u Srpskoj zavisno od klase kreće se od 0,53 do 0,80 KM. Proizvođači traže ona bude minimalno 1,20 KM po litri.

Sa druge strane, iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, poručuju da Srpska proizvodi sasvim dovoljno mlijeka za svoje tržište, čak i kad bi se zatvorile granice za uvoz mlijeka, ne očekuju bilo kakve nestašice.

 

“Prema statističkim podacima ukupan broj muznih grla u Republici Srpskoj se kreće oko 75.000, dok je broj muznih grla obuhvaćen otkupom, oko 31.000. Navedeni broj muznih grla obuhvaćen otkupom, uz prosječni intenzitet proizvodnje, može obezbijediti oko 150 miliona litara mlijeka godišnje što je dovoljno za potrebe domaćeg tržišta. Jedna od mjera Vlade RS i Ministarstva usmjerenih ka povećanju proizvodnje mlijeka je podjela oko 900 visokokvalitetnih steonih junica koja se obavlja ovih dana širom Republike Srpske, kako bi obnovili stočni fond i podigli broj muznih grla”, navodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

Iz resornog minsitarstva napominje da će ove godine biti isplaćeno 15 godišnjih premija za mlijeko, umjesto 12 kao što je uobičajeno svake godine, te su tri već isplaćene.  I Farmeri iz Federacije, počeli su smanjivati proizvodnju jer su nerentabilni, zbog nedostatka stočne hrane.

Iz Spoljnotrgovinske komore BiH kazu kako BiH ipak u osnovi ne stoji loše kada je riječ o snabdjevenosti tržišta mlijekom.

Podsjecamo, Vlada Srbiije izmijenila uredbu kojom se ograničava cijena UHT mlijeka od 2,8 odsto mliječne masti u pakovanju od jednog litra na 128,99 dinara, te je zabranila izvoz sirovog i pasterizovanog mlijeka, osim za Sjevernu Makedoniju i Albaniju, sa ciljem omogućavanja redovnog snabdijevanja stanovništva mlijekom i sprečavanja odliva sirovine van granica zemlje.

(TV K3)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *