Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da 1. mart, koji se u dijelu FBiH obilježava kao takozvani dan nezavisnosti, nosi negativne konotacije koje srpski narod vezuju za smrt, ubijanje i razdor koji je prešao u ozbiljan građanski rat koji je mnogima nanio žrtve i narode u BiH odmakao jedne od drugih.
Smatram da je to sjeme razdora, a ne sjeme koje bi moglo da nas nekada sjedini i objedini u našem svakodnevnom i u političkom životu. Taj datum ne proslavljamo niti obilježavamo u Republici Srpskoj upravo iz tih razloga i zato što taj dan nosi samo ružne uspomene i slike, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Istočnom Sarajevu.
Prema njenim riječima, za neke zvaničnike u FBiH taj dan će vjerovatno biti neradni, a ona će 1. marta raditi i u to vrijeme boraviti u službenoj posjeti Azerbejdžanu.
– Za mene to ne može biti neradni dan. To je za mene radni dan, pa i da nisam u Azerbejdžanu gledala bih na taj dan kao na običan, a ne nekakav praznik koji treba obilježavati. Mnogo puta smo do sada rekli da BiH nema svoj zakon o praznicima – naglasila je Cvijanovićeva, napominjući da se praznici regulišu na nivou entiteta.
Prema njenim riječima, u BiH se još nije uspjelo doći do saglasnost o tom pitanju.
– Na snazi u Republici Srpskoj je onaj zakon koga se ja pridržavam. Osim toga, 1. mart za mene ima negativnu konotaciju, a ni u Srpskoj nije prepoznat kao praznik – navela je Cvijanovićeva.
Prvog marta 1992. godine u Sarajevu je ubijen srpski svat Nikola Gardović, otac mladoženje Milana i svekar nevjeste Dijane Tambur, a ranjen pravoslavni sveštenik Radenko Miković, dok su ubice, koje muslimanska vlast u Sarajevu nije ni pokušala da pravično kazni, spalile srpsku zastavu.
U dane 29. februara i 1. marta 1992. godine bez srpskog naroda i bez njegovog učešća na nelegalnom i protivustavnom referendumu u FBiH donesena je odluka o proglašenju nezavisnosti i otcjepljenja BiH od tadašnje SFRJ.
U dijelu FBiH sa većinskim bošnjačkim stanovništvom 1. mart se obilježava kao takozvani dan nezavisnosti BiH, dok se ovaj datum u Republici Srpskoj ne slavi.
Izvor: SRPSKAINFO