“Koliko imam informaciju, oni su zabrinuti povećenjem prava koja se odnose na zakon donesen u Federaciji BiH, ali je tamo ostalo i nekoliko pitanja iz aranžmana koja su u ovom periodu trebala biti riješena, a nisu, kao što je zakon o osiguranju depozita”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.
Prema njenim riječima, nema ništa spektakularno što MMF želi da analizira zakone koji imaju za cilj poboljšanje primanja u Republici Srpskoj, kao ni da neće biti neki veliki problem ako se tranša ne povuče.
“Po ovom osnovu Republika Srpska bi u ovom mjesecu trebala povući 24 miliona KM, a ne predstavlja veliki problem i ako ne povučemo taj novac, iako sam sigurna da će MMF nakon što sve izanalizira dati zeleno svjetlo za nastavak aranžmana”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je navela da u MMF-u znaju od prošle godine da Vlada Srpske radi na pripremi rješenja kojim bi se kroz određena rasterećenja privrede taj novac usmjerio radnicima.
“Oni tu mogu analizirati šta to znači za budžet pošto ćemo mi po tom osnovu izgubiti nekih 60 miliona KM, ali sam sigurna, s obzirom da i oni prate i prilive i finansijsku situaciju, da će shvatiti da ta sredstva neće ugroziti budžet koji imamo”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da ne očekuje problem u budućnosti.
Cvijanovićeva je rekla da će u Narodnu skupštinu Srpske biti upućeni prijedlozi zakona koji će povećati plate, a koji podrazumijevaju da se uvodi još 300 KM neoporezivog dijela, čime će se umjesto državi, plaćati direktno radnicima što treba da izanalizira MMF.
Vlada je razgovrala sa sindikatom o novim Zakonima
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović tvrdi da je Vlada vodila razgovore sa sindikatima i poslodavcima kada je riječ o zakonima koji imaju za cilj poboljšanje primanja u Republici Srpskoj, jer se u suprotnom ne bi mogli odlučiti na takvu mjeru.
Upitana da prokomentariše izjavu predsjednika Sindikata radnika unutrašnjih poslova Republike Srpske Anice Jondić da Vlada nije konstultovala sindikate prilikom utvrđivanja posljednjih prijedloga zakona o platama zaposlenih u MUP-u i pravosudnim institucijama, Cvijanovićeva je rekla da su sindikati upoznati u cjelini o Vladinom zakonskom rješenju.
“Mislim da se bune oko toga što se nisu svako o svom zakonu pojedinačno bavili i moguće je da je tu napravljen neki tehnički propust, ali suštinski se ništa ne bi promijenilo ni da su vođeni ti razgovori, jer je ovdje prisutna jednoobrazna matrica na koji način se ide i prema radnicima u javnom i privatnom sektoru i takvi pregovori ne bi ništa mogli promijeniti”, tvrdi Cvijanovićeva.
Premijer Srpske je dodala da su sindikati mogli reći samo da nisu za povećanje plata, iako je sigurna da su svi sindikati za to da se radnicima povećavaju plate.
“Svaki sindikat mora biti zadovoljan da se u jednom koraku interveniše prema blizu 270.000 ljudi. Ne mislim da su oni protiv tog povećanja, jer bi to bilo neobjašnjivo, ali mislim da su malo uvrijeđeni što nije pojedinačno za svaki pojedinačni zakon svako sa svojim socijalnim partnerom o tome pregovarao”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je poručila da je dobro to što će se svakom radniku u Republici Srpskoj povećati plata od 30 do 50 KM.
SRNA