Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da se saradnja Srpske i Rusije odlično razvija.
“Nastojimo da razvijamo i intenziviramo tu saradnju. Mislim da smo na pravom putu”, rekla je Cvijanovićeva za rusku Federalnu novinsku agenciju /FAN/.
Ona je navela da veliku šansu za BiH vidi u tome što je Rusija otvorena za saradnju sa BiH u cijelosti, a ne samo sa Srpskom, ali da, s druge strane, vjerovatno pod uticajem nekih globalnih faktora, kada je riječ o, na primjer, bošnjačkim političarima, ne vidi spremnost i otvorenost za saradnju sa Rusijom.
“Oni ne mogu nešto naročito da ometaju našu saradnju. Isto tako mi ne možemo da im je nametnemo i da kažemo: `Vi morate da sarađujete sa Rusijom`. Svako se rukovodi svojim interesima i principima, međutim tu ima puno licemerja jer je Federacija BiH kao entitet suviše zavisna od snabdijevanja ruskim gasom”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da u FBiH imaju velike dugove za utrošeni gas koji nije plaćen i ocijenila kao licemjerno što niko u Sarajevu neće reći da veoma zavise od Rusije i da su godinama trošili ruski gas i povećavali dug.
Cvijanovićeva je uvjerena da postoji mogućnost za saradnju, ali ne i da je u FBiH moguć politički zaokret, da požele da prošire saradnju sa Rusijom.
“Oni stalno dobijaju instrukcije o tome da ne treba da puste ruski kapital i sarađuju sa Rusijom, da postoji čitavo zapadno društvo sa kojim se može sarađivati i tome slično. Ali, mi više dajemo prednost pragmatičnom pristupu. Mi smo orijentisani na saradnju sa svima i uvjerena sam da je Rusija važna. Ona zauzima drugo mjesto na listi stranih investitora u Srpsku, ali naša spoljnotrgovinska razmjena nije na visokom nivou i to je oblast u kojoj možemo da intenziviramo saradnju”, rekla je Cvijanovićeva.
Na pitanje šta se dešava u gasnom sektoru s obzirom na to da su Bošnjaci optužili Srpsku da je izmjenama zakona dat monopol ruskoj kompaniji, ona je objasnila da Bošnjaci uvijek krive Srpsku kada sarađuje sa onima ko im se na sviđa.
“Mi mijenjamo svoje zakone u skladu sa našim nadležnostima i ekonomskim interesima. Otkrivamo mogućnosti za funkcionisanje ekonomije, ne stvarajući poziciju monopoliste ni za koga, nego jednostavno otkrivamo tu mogućnost kako bi ekonomija mogla normalno da funkcioniše, da realizujemo određene projekte kako bi naši građani mogli da zarađuju novac, a poslodavci ispunjavaju obaveze prema zaposlenima i državi”, navela je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, to je jedan od standardnih napada koji se često dešava kada dolaze investicije i kada investitori iz Rusije ili Kine iskazuju interesovanje, pa onda u drugom entitetu to stalno pokušavaju da ospore. Međutim, ukazala je ona, ako investitor dolazi sa Zapada niko se ne protivi, čak i ako narušava ekološke i antimonopolske norme.
“Mi djelujemo u skladu sa zakonom i Ustavom, prema kojem možemo da donosimo zakone u skladu sa našim ekonomskim interesima”, naglasila je Cvijanovićeva.
Govoreći o tome kako su se EU, Rusija i Kina pokazale prema BiH i Srpskoj tokom pandemije virusa korona, ona je rekla da je prva materijalno-tehnička pomoć u oblasti zdravstva stigla od Srbije, a zatim od Rusije.
“Mi to veoma cijenimo. EU je krajnje sporo reagovala”, izjavila je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da su, za vrijeme unutrašnje krize u EU, i same njene članice zaustavljale pomoć jedan drugoj i vladao je potpuni nered, bez obzira na principe Unije – solidarnost, otvorenost unutrašnjih granica i slično.
“Ova kriza je bila indikativna pošto je epidemija dovela do problema u EU. Nismo ni očekivali da će EU sa tolikim unutrašnjim problemima prva da nam priskoči u pomoć. Kasnije su se stvari malo popravile i situacija se stabilizovala, ali moram reći da više cijenimo one koji su nam prvi izašli u susret i iskazali podršku. Od Srbije, na koju se oslanja Srpska, dobili smo adekvatnu neophodnu pomoć, a isto tako se izvanredno pokazala i Rusija”, rekla je predsjednik Srpske.