Republika Srpska od samog početka smatra da treba da se održe izbori u BiH i da se stvore materijalne i finansijske pretpostavke da bi taj proces mogao da se sprovede, rekla je danas predsjednica Srpske Željka Cvijanović.
Komentarišući optužbe iz PDP-a da je SNSD priznao Kristijana Šmita za visokog predstavnika, jer je Savjet ministara prebacio Centralnoj izbornoj komisiji sredstva za održavanje izbora, navela je da je Predsjedništvo BiH djelovalo na osnovu prijedloga koji je došao od Savjeta ministara.
– Predsjedništvo BiH je posmatralo taj prijedlog kao nešto što je došlo iz relevantne institucije na relevantno odlučivanje. Tu nema ni Kristijana Šmita, ni bilo koga drugog. Hodogram je bio već napravljen – navela je predsjednica Srpske.
Kada je riječ o kritikama koje dolaze od opozicije, Cvijanović kaže da razumije da su oni ti koji moraju da kritikuju.
– Ali, bilo bi dobro da sadašnje opozicione stranke imaju čime da se pohvale da su učinile za mandata na vlasti, pa da se danas mogu uporediti rezultati – smatra Cvijanović.
Smatra da je to lak posao, jer, kako kaže ne postoji to što su oni uradili dok su bili na vlasti.
– Ne znam zašto /lider SDS-a/ Mirko Šarović nekoga kritikuje. Razumijem da mora koristiti velike i bombastične riječi, jer ima političke aspiracije, ali gdje su ti veliki projekti koji se vezuju za njega, tipa izgradnje /nekadašnjeg/ Srpskog Sarajeva – kaže Cvijanović.
Prema njenim riječima, iz vremena Mirka Šarovića, građani u Srpskoj su se susretali sa po šest, sedam neisplaćenih plata i penzija.
Upitala je koji su to kilometri puteva i auto-puteva, koje je gradila vlast u kojoj je bio Mirko Šarović.
– To je bila kompletna devastacija i Republike Srpske i sistema. Mislim da on baš nema pravo da govori ni o javnim preduzećima, jer su u tom periodu javna preduzeća bila teški gubitaši, a da ne govorim o fiktivnim firmama koje su ovoj vlasti ostavile 700 miliona KM nenaplativih potraživanja – naglasila je Cvijanović.
Upitala je i šta je to vlast Šarovića dala poljoprivrednim proizvođačima ili borcima, te da li su osmislili ijedan program koje je značio neki napredak.
RTRS (Foto: arhiva)