Cvijanović- Novalić: Najavljeno formiranje radne grupe za projekat “Auto-put Sarajevo-Beograd” (VIDEO)

January 25, 2017, 8:02 pm
Vlade Republike Srpske i Federacije dogovorile su formiranje radne grupe za projekat “Auto-put Sarajevo-Beograd”.
Autoput - Foto: RTRS

Investitor se još ne zna, kao ni tačna trasa.

One koje se pominju u transportnim strategijama entiteta i one na nivou BiH, mogu se mijenjati, zavisno od zahtjeva investitora, potvrdili su premijeri.

Nadležnost za infrastrukturne projekte, formiranjem radne grupe za auto-put Sarajevo-Beograd, vraćena je u zakonske okvire, nakon što je Denis Zvizdić sa Aleksandrom Vučićem, bez znanja entiteta, pregovarao o tom projektu. Da ne bi došlo do praznog hoda preskakanjem nadležnosti, danas su reagovali entitetski premijeri.

Logično bi bilo da smo informisani, ali zato smo danas i dogovorili formiranje radne grupe da preduprijedimo sve probleme, ističe premijerka Srpske Željka Cvijanović.

U medijima se spekulisalo o bar četiri moguće trase, međutim, premijeri Srpske i Federacije potvrđuju da se tačna trasa još ne zna.

 

“Zamolili smo da FBiH preuzme od Republike Srpske metode utvrđivanja određenih zakona, a sigurno je da FBiH može u radno-pravnom zakonodavstvu pomoći Srpskoj”, rekao je premijer FBiH Fadil Novalić.

Prema njegovim riječima, Strategijom transporta BiH predviđena je konekcija u Višegradu za trasu auto-puta Sarajevo-Beograd. Ako neko investira da ide preko Loznice, možemo se dogovoriti, poručio je Novalić.

Nakon sastanka Vučića i Zvizdića, predsjednik Srpske, Milorad Dodik, upozorio je da Savjet ministara nije nadležan da pregovara o infrastrukturnim projektima na teritoriji Republike Srpske, zbog čega je takav način objavljivanja projekata, bez saglasnosti entiteta – uzaludan.

– Želim da kažem da su svi mostovi na Drini u našoj nadležnosti i da je izgradnja toga najavljenog autoputa, o kome mi nemamo još nikakve informacije, je dobrodošla jer 95% prelazi preko RS i da RS u tom pogledu treba da odredi trasu i način kuda će se to kretati, istakao je predsjednik Srpske.

Iz Ministarstva saobraćaja Republike Srpske na Okvirnu strategiju transporta BiH početkom januara podnijeli su 47 zamjerki – što suštinskih, što formalnih, koje se tiču nekonsultovanja resornog ministarstva Srpske. Na odgovor iz Sarajeva još čekaju.

Cvijanović i Novalić dogovorili zajedničku sjednicu Vlada RS i FBiH

Premijeri Republike Srpske i Federacije BiH Željka Cvijanović i Fadil Novalić dogovorili su danas u Banjaluci da zajednička sjednica dvije vlade bude održana 28. februara ili 9. marta, u zavisnosti od obaveza koje budu imali.

“Da bismo preduprijedili određene stvari i riješili nedoumice o auto-putu Sarajevo-Beograd formiraćemo radnu grupu. Radna grupa će se opredijeliti koja trasa je najbolja, ali smo danas razmatrali i neku treću varijantu za trasu auto-puta”, pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je rekla novinarima da je razgovarano i o poreskim zakonima i unapređenju poslovnog ambijenta, te podsjetila da je Republika Srpska ispunila sve obaveze važne za saradnju sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/.

“Razgovarali smo i o harmonizaciji određenih propisa u FBiH sa onim u Republici Srpskoj, ali i evidentiranja nekih stvari koje postoje u FBiH, a za koje u Srpskoj cijenimo da bi trebalo da imamo identična rješenja”, dodala je Cvijanovićeva.

 

Premijer Srpske očekuje da FBiH završi obaveze koje ima prema MMF, navodeći da nema uslovljavanja između dvije vlade, nego da se razgovara otvoreno o svim stvarima, među kojima je i uvođenje akciza.

“Bavili smo se danas i analizom Zakona o radu, Zakona o javnoj upravi, kao i restrukturisanju ‘Željeznica’, gdje Republiku Srpsku čeka nešto složeniji posao nego FBiH”, kaže Cvijanovićeva, dodajući da je na sastanku bilo riječi i o javnim preduzećima.

Novalić je naglasio da je uhodan format sastanaka vlada FBiH i Republike Srpske na kojima se razgovara o važnim pitanjima s ciljem poboljšanja životnih uslova građana.

Sastanak premijerke Srpske sa premijerom FBiH (Foto: RTRS)

Sastanak premijerke Srpske sa premijerom FBiH (Foto: RTRS)

“Bez obzira da li su krizna ili manje krizna vremena, vlade FBiH i Republike Srpske sinhronizovano rade na poboljšanju života građana. Na sastanku usaglašavamo buduće korake, dio njih je iz Reformske agende, a cilj je harmonizacija propisa i poslovnog okruženja u dva entiteta”, rekao je Novalić, ocijenivši da je saradnja dvije vlade odlična.

On smatra da Vlada FBiH ima teži zadatak od Republike Srpske u harmonizaciji i usvajanju određenih propisa, zbog dva doma Parlamenta FBiH i kantonalnih institucija.

“Zamolili smo da FBiH preuzme od Republike Srpske metode utvrđivanja određenih zakona, a sigurno je da FBiH može u radno-pravnom zakonodavstvu pomoći Srpskoj”, rekao je Novalić i napomenuo da se radi na rješavanju problema uvođenja akciza.

Prema njegovim riječima, Strategijom transporta BiH predviđena je konekcija u Višegradu za trasu auto-puta Sarajevo-Beograd.

Cvijanovićeva je prethodno razgovarala sa švedskim ambasadorom u BiH Andersom Hagelbergom.

Premijerka Srpske Željka Cvijanović sa ambasadorom Švedske Andersom Hagelbergom (Foto: RTRS)

Premijerka Srpske Željka Cvijanović sa ambasadorom Švedske Andersom Hagelbergom (Foto: RTRS)

Predsjednica Vlade i ambasador Švedske razgovarali su o aktuelnostima u vezi sa procesom evropskih integracija te mjerama koje Vlada Srpske sprovodi u skladu sa Akcionim planom Republike Srpske za sprovođenje Reformske agende.

Cvijanovićeva he naglasila opredijeljenost Republike Srpske za sprovođenje reformskih procesa što potvrđuje i dinamika realizacije mjera predviđenih Reformskom agendom, dodajući da su Vlada i institucije Srpske realizovale većinu mjera planiranih za 2016. godinu.

Ovom prilikom predsjednica Vlade je izrazila uvjerenje da će kontinuitet u realizaciji biti zadržan u narednom periodu, istakavši da se nada da će svi nivoi vlasti u BiH poštovati rokove definisane Reformskom agendom.

Na sastanku je razgovarano i o mogućnostima unapređenja saradnje u oblasti privrede, a razmijenjena su mišljenja i o drugim aktuelnim društvenim i političkim temama u BiH i regionu.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *