Cvijanovićeva je istakla da su predstavnici MMF-a apsolutno protiv korištenja budžetskih sredstava BiH u tu svrhu.
“Jasno su rekli njemu, kao što su rekli i nama, da se podsticaji i subvencije za poljoprivredne proizvođače moraju izdvajati iz entitetskih budžeta, onako kako su i usvojeni u njihovim parlamentima.
Zato SDS sad forsira ideju da se, kako kažu, plavi dizel obezbijedi preko akciza za gorivo, izdvajanjem pet feninga za poljoprivredu, a onda bi tu podršku zvali plavim dizelom u skladu sa svojim predizbornim obećanjima” – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da ni o tome nisu postigli nikakav dogovor sa MMF-om, niti je to bilo moguće, jer predstavlja odstupanje od Pisma namjere, ali i obaveze prema Evropskoj banci za obnovu i razvoj.
“Zato je gospodinu Šaroviću jasno rečeno da se MMF može izjasniti tek nakon što takav prijedlog dobije u pisanoj formi, kao i da bilo kakav prijedlog o utrošku tih pet feninga koji nisu doznačeni za auto-puteve mora biti usklađen sa ustavnim nedležnostima” – navela je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da bi bilo najbolje da Šarović, umjesto što Pandurevićeva i Govedarica “bacaju narodu prašinu u oči”, objasni javnosti šta je to navodno dogovorio sa MMF-om i na koji način SDS namjerava uvesti plavi dizel preko akciza, pošto je poznato da MMF ne dozvoljava da se u tu svrhu koriste budžetska sredstva BiH.
“Neka nam, dakle, kaže da li je to moguće učiniti oduzimanjem dijela od već definisane namjenske akcize za puteve i auto-puteve s obzirom na obaveze koje imamo prema EBRD-u ili, na primjer, od onih namijenjenih za zdravstvo, s obzirom na reforme koje su definisane sa Svjetskom bankom” – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da “genijalci” iz SDS-a trebaju objasniti javnosti i to ako su slučajno osmislili uvođenje dodatnog povećanja ili nameta na građane, koje bi onda nazvali podrškom poljoprivrednicima.
Premijerka je napomenula da bi ih trebalo pitati i da li u Federaciji BiH uopšte postoji registar poljoprivrednih proizvođača koji bi bio osnova za podjelu regresiranog goriva.
“Trebalo bi ih pitati i da li je uslov iz Pisma namjere i Reformske agende izvršen ako se samo bave namjenskim akcizama za auto-puteve, ali ne i onim koje su namijenjene podršci zdravstvu.
Njihov prijedlog oko navodnog uvođenja plavog dizela preko akciza za gorivo je apsolutno neodrživ i bez logike, jer oni ne razumiju da je koncept plavog dizela koncept oslobađanja od dijela troškova, a ne koncept nameta, gdje se nešto uzme, a onda vrati onima od kojih je uzeto – objasnila je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da se koncept plavog dizela temlji na oslobađanju dijela troškova poljoprivrednih proizvođača i dobijanja regresiranog goriva, a koncept koji SDS nudi podrazumijeva nešto sasvim suprotno – da se opterete svi građani uključujući i poljoprivredne proizvođače, pa da im se onda da, odnosno vrati ono što im je uzeto.
“Dakle, Pandurevićeva i Govedarica prodaju narodu maglu, a djeluje mi da bi se Mirko Šarović najradije izvukao iz te priče, jer mu je sve to već objasnio i MMF” – ponovila je Cvijanovićeva. Ona nije željela posebno komentarisati, kako je rekla, besmislice koje je juče iznijela Pandurevićeva.
“Mogu jedino da joj poručim da ako želi opstanak SDS-a onda je bolje da prestane da brani svoje partijske drugove i glumi njihove portparole, jer svako koga je ona branila i čiji je portparol do sada bila, politički je ili sahranjen ili potpuno izblamiran – zaključila je Cvijanovićeva.
Vlada Republike Srpske plavi dizel za poljoprivredne proizvođače u Srpskoj obezbjeđuje još od 2013. godine, jer se dogovor na nivou BiH u Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje nije mogao postići zbog unutrašnjih neslaganja u FBiH
SRNA