– Očekivanja svakog normalnog i ozbiljnog čovjeka su da se, tamo gdje imate dokaze, znate ko su počinioci, imate svjedoke i “brdo” materijala koji govori u prilog tome, odgovorni nađu pred licem pravde i da budu sankcionisani na adekvatan način – rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.
Cvijanovićeva je navela da želi da svako ko je kriv bude sankcionisan i osuđen u skladu sa onim što zakon propisuje.
– Nepovjerljiva sam zbog lošeg iskustva koje smo imali zbog političke nastrojenosti mnogih koji treba da dijele pravdu ili donose pravosudne odluke – naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je ukazala na jedan sasvim drugačiji koncept koji se mogao vidjeti ne samo na nivou BiH već i u okviru međunarodnog “sudovanja” koji je podrazumijevao da se prvo politički utvrdi ko je kriv, a ko nije.
– Mi smo razočarani rezultatima međunarodnog i sudovanja na nivou BiH kada su u pitanju ratni zločini. Dovoljno je samo da uporedite način kako se presuđivalo, broj onih koji su sankcionisani i vidite kakve su to kazne i onda je jasno – objasnila je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da je Srbima presuđivano po zakonu iz 2003. godine, koji je retroaktivno primjenjivao i bio daleko strožiji, a da se, kada je riječ o ostalima, primjenjivao daleko blaži zakon iz SFRЈ, za koji smatra da je i trebalo da se primjenjuje zato što je bio na snazi u to vrijeme.
Cvijanovićeva je istakla da međunarodna zajednica nikada nije digla glas protiv toga.
Pred Apelacionim vijećem Suda BiH sutra počinje obnovljeno suđenje komandantu takozvane Armije BiH u Srebrenici Naseru Oriću i pripadniku te vojske Sabahudinu Muhiću za zločine nad Srbima na području Srebrenice 1992. godine.
RTRS