Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da važeći zakoni dozvoljavaju da političari iz BiH agituju i promovišu svoje platforme među svojim potencijalnim biračima u inostranstvu, ali da je nedopustivo ako na tom planu dolazi do bilo kakvih manipulacija.
Cvijanović je rekla novinarima u Banjaluci da je nedozvoljeno manipulisati bilo kojim glasovima unutar BiH ili onima iz dijaspore, te da takve stvari treba sankcionisati.
Osvrćući se na nedavne razgovore lidera SDA Bakira Izetbegovića sa predstavnicima dijaspore u Austriji sa kojih je, između ostalog, poručeno da ta zemlja u pogledu predstojećih izbora može znatno uticati na odnos snaga u BiH, Cvijanović je ocijenila da su poruke bošnjačkih političara i SDA u kontinuitetu loše, ilustrujući to dugogodišnjim pričama političkog Sarajeva o ukidanju entiteta, pravljenju određenih regija i slično.
Ona je dodala da posebno nervira i brine činjenica da na tom planu nema osvrta i osuda stranaca kada je riječ o promovisanju takvih antidejtonskih koncepata.
– A kada kažete nešto drugo u Srpskoj, odmah i automatski imate određene reakcije – rekla je Cvijanović, koja je i potpredsjednik SNSD-a.
Ona smatra da je potrebno inovirati Izborni zakon BiH u smislu pravljenja boljih uslova i da vjeruje da je to stav svih političkih struktura, te da razumije političke brige Hrvata po pitanju legitimnog predstavljanja ovog naroda.
Cvijanović dodaje da legitimno predstavljanje propisuje Ustav i putem prava koja je dao konstitutivnim narodima u okviru BiH.
Ona podsjeća da su hrvatske stranke, od kojih je najveća HDZ BiH, u okviru razgovora o izbornim reformama problematizovale izbor Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH.
– Hrvatska strana to radi u skladu sa svojim ustavnim pravima. Hrvatske stranke su to postavile kao jedan od glavnih političkih ciljeva, što poštujem. Smatram da BiH može da opstane, funkcioniše i čak i bude uspješna ukoliko svi prihvatimo da imamo Ustav koji prepoznaje konstitutivnost. I da u okviru toga narodi imaju svoju identifikaciju i zaštitu svojih kolektivnih prava, što se manifestuje i u parlamentu BiH kroz entitetsko glasanje – pojasnila je Cvijanović.
Ona je zaključila da se prethodnih godina na ovim prostorima sve vrijeme radilo na razgradnji ustavnog koncepta BiH, koji je za sada realnost.
RTRS (Foto: arhiva)