Cvijanović: Imamo odlično zdravstvo!

October 29, 2015, 6:13 pm

Ona je povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara pozvala sve građane da urade određene nalaze kako bi znali kakvog su zdravstvenog stanja, jer je najvažnije djelovati preventivno.

Premijer Srpske je novinarima u Banjaluci rekla da nedovoljno vremena posvećuje svom zdravlju, iako je važno da svako u tom smislu bude odgovoran, te je upravo dugo zanemarujući trombozu, prije dvije godine završila u bolnici.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragan Bogdanić rekao je da su kardiovaskularne bolesti najzastupljenije u Srpskoj, sa najvećom stopom smrtnosti i invalidnosti. Pri tome je prevencija veoma značajna.

“Ovom problemu treba posvetiti posebnu pažnju jer je dobro provedena prevencija značajna za kasniji razvoj bolesti i neželjene ishode, poput smrtnosti i ivalidnosti”, dodao je Bogdanić.

Direktor Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske Mirko Stanetić rekao je da je u ovom centru prije osam godina formirana Јedinica za moždani udar, kroz koju godišnje prođe oko 600 pacijenata. U toj jedinici je razvijena metoda prijema bolesnika u pravom trenutku, davanja trombolitičke terapije i osiguravanja oporavka.

On je poručio da su najbitniji kvalitetna preventiva i rano otkrivanje bolesti, a redovni pregledi i mjerenje krvnog pritiska, šećera i masnoća u krvi, te promjene životnih navika u značajnoj mjeri mogu da umanje rizik od moždanog udara.

Načelnik Klinike za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Duško Račić rekao je da je moždani udar treći uzročnik smrtnosti i da je prvi uzrok invalidnosti kod onih koji prežive.

“U Srpskoj svake godine 4.500 do 5.000 ljudi doživi moždani udar. Podaci s kojima raspolaže Klinika za neurologiju pokazuju da su pacijenti koji su imali moždani udar u 80 do 90 odsto slučajeva imali povišen krvni pritisak, a 80 odsto povišene masnoće u krvi”, pojasnio je Račić.

On je naglasio da se u Јedinici za moždani udar primjenjuje najsavremenija terapija koja liječi uzrok ishemijskog moždanog udara, koja za četiri puta povećava mogućnost dobrog konačnog ishoda, iako je prevencija najbolji način borbe protiv moždanog udara.

Prema njegovim riječima, u posljednje dvije godine Klinika za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra prvi put je zabilježila trend smanjenja oboljelih i umrlih od moždanog udara.

“Klasični faktori rizika – povišen krvni pritisak i povišene masnoće u krvi, fizička neaktivnost i stres karakteristični su za stariju životnu dob. Sve više sagledavamo faktore rizika karakteristične za mlađe osobe i prema njima djelujemo preventivno, kao što su neke krvne i imonološke bolesti”, dodao je Račić.

Ljekari i medicinski kadar Klinike za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, zajedno sa Udruženjem neurologa Republike Srpke, obilježili su danas u Banjaluci Svjetski dan borbe protiv moždanog udara besplatnim mjerenjem krvnog pritiska i šećera u krvi za sve zainteresovane građane.

BN

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *