“Ovo je najočitiji primjer pristranosti donosioca odluka u Hrvatskoj, kompromitovanosti i besmislenosti cijelog procesa. Čitav proces je nepovratno i trajno urušen, a BiH je jasno dato na znanje da su međunarodne tužbe, diplomatski pristupi kao prijateljskim zemljama i drugi mehanizmi jedini način rješavanja ovog problema”, naveo je Crnković za “Nezavisne novine”.
Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, naveo je da je sa novim ambasadorom BiH u Austriji Sinišom Bencunom razgovarao o problematici izgradnje spornog odlagališta na Trgovskoj gori.
“Zatražio sam da se maksimalno uključi u rješavanje ovog problema te da aktivno traži kontakte i sastanke sa nadležnim tijelima u Austriji, kako bismo dobili podršku za naš stav o neprihvatljivosti odlaganja otpada na samog granici. Neću odustati od traženja pomoći i razumijevanja zemalja članica EU, jer nam je važno da dobijemo što je moguće veću podršku”, istakao je Košarac.
Sa druge strane, u hrvatskom Ministarstvu privrede i održivog razvoja su, za tamošnje medije, potvrdili da se tokom 2025. godine planira početak izgradnje centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u bivšoj kasarni Čerkezovac, a početak rada centra predviđen je za 2026. godinu.
Nikola Arbutina, načelnik opštine Dvor u Hrvatskoj, izjavio je da su svi u njegovoj opštini protiv zbrinjavanja radioaktivnog otpada u ovoj lokalnoj zajednici. Arbutina pita ko će im platiti to što se već osam godina o njihovom području priča kao o mjestu za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.
“Ko će kupiti vikendicu pored Une, ko će kupiti zemljište ili ekološki proizvod”, pita načelnik Dvora.
Dragan Sladojevjc Nezavisne Novine