Curenje transkripata može biti krivično djelo

February 11, 2016, 8:13 am

 

“Ne samo u konkretnom predmetu, ovakve situacije mogu umnogome da predstavljaju krivično djelo, što nije u našoj direktnoj nadležnosti, ali mogu eventualno da predstavljaju disciplinski prekršaj”, rekao je Murtezić.

Murtezić kaže da ne može da navodi direktne primjere predmeta na kojim VSTS sada radi, jer postoji obaveza povjerljivosti, ali je potvrdio da se pomno registruju i prate sve slične informacije u vezi sa curenjem informacija.

On nije želio da komentariše novonastalu situaciju u predmetu Radončić, koja je izazvana odlukom Tužilaštva BiH da njegovog advokata Vasviju Vidović pozove za svjedoka u tom procesu, ali je rekao da je Vidovićeva upoznata o nadležnostima VSTS-a i da može da im se obrati.

Murtezić je za “Dnevni avaz” naveo da je ova institucija prošle godine imala oko 100 pritužbi mjesečno na rad sudija i tužilaca, a pokrenuto je 28 disciplinskih postupaka protiv 31 nosioca pravosudne funkcije, što je najviše od osnivanje Kancelarije glavnog disciplinskog tužioca.

On podsjeća da su u prošloj godini disciplinski postupci u VSTS-u pokrenuti i protiv najviših nosilaca funkcija u pravosuđu BiH, i to dva predsjednika suda, sudije Vrhovnog suda Federacije BiH, kao i tri tužioca Tužilaštva BiH.

Prema njegovim riječima, oko 60 odsto sankcija za ta lica bile su novčane kazne, jedna mjera razrješenja i tri ostavke.

On je dodao da su neki od najznačajnijih predmeta kojima se bavio VSTS rađeni na osnovu izvještavanja medija.

“Mi to redovno pratimo i sa te strane istraživačko novinarstvo smatramo jednim od najboljih saradnika u pravosuđu, bez obzira na to što se nešto može shvatiti kao određeni pritisak na pravosuđe. Mislim da je, generalno, lupa javnosti vrlo značajana”, rekao je Murtezić.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *