Predsjednik Udruženja Božica Živković Railić rekla je da je na sastanku dogovoreno da se u ovom procesu aktiviraju i Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite, Vlada i Narodna skupština, i da svako da doprinos da se takvo zakonsko rješenje donese.
Ona je upozorila na činjenicu da ni 20 godina od okončanja rata Republika Srpska jedina u regionu nema zakonski okvir koji bi regulisao položaj žena koje su tokom sukoba preživjele fizičku i psihičku torturu i silovanje.
“Imali smo mogućnost da do 2007. godine djelimično ostvarimo svoja prava, ali to nije ono što mi tražimo, zbog čega smo se prije dvije godine i organizovali kao udruženje”, rekla je Railićeva.
Ona je dodala da je Udruženje u navedenom periodu imalo razumijevanje institucija Republike Srpske, ali da nema status udruženja od javnog interesa, što predstavlja veliku teškoću i za finansiranje, okupljanje i iznošenje zahtjeva.
Komentarišući sastanak udruženja proisteklih iz prethodnog rata sa predstavnicima Republike Srpske u parlamentu BiH u vezi sa smjenom predsjedavajućeg Predstavničkog doma Šefika DŽaferovića, Railićeva je rekla da bi voljela da svi srpski predstavnici nastupaju jedinstveno, a da onaj ko je kriv odgovara.
“Najlošija stvar koja nam se može dogoditi jeste da se Srbi između sebe dijele”, upozorila je Railićeva.