Čubrilović priznao da je griješio!?

February 6, 2018, 11:40 am

Miroslav Brčkalo (PDP) je kazao da je stavio primjedbe na zapisnik, navodeći da je izrečena  kazna i za poslanika njegove stranke koji nije bio prisutan toj sjednici.

“Želim da kažem da zapisnik sa 21. sjednice NSRS nije sačinjen u skladu sa relevantnim činjenicama koje su se taj dan dogodile. Očekivali smo zapisnik koji opisuje stvarno stanje”, kazao je Perica Bundalo(PDP).

Dragan Čavić NDP) je naveo da u tekstu zapsinika “ne stoji činjenica koja je eksplicitna, a to je da je u drugom danu zasjedanja došlo do onemogućavanja fizičkog održavanja sjednice u Velikoj sali”.

“Tražim da se dopuni da je tom prilikom policija MUP-a angažovana na obezbjeđenju unutar NSRS onemogućila poslanike da pristupe nastavku zasjedanja”.

On je naveo da je spremna apelacija Ustavnom sudu.

Nedeljko Glamočak (SDS) je tražio da mu se odgovori ko je izrekao mjeru opozicionim poslanicima.

Milanko Mihajlica (SDS-SRS) također je govorio o zapisniku.

“Moram da izrazim žaljenje i nezadovoljstvo da je rukovodstvu Skupštine trebalo pet mjeseci da nam dostavite zapisnik sa sjednice. Ja ću slobodno da ustvrdim da se ovdje radi o falsifikatu. Ovo što ste nam dostavili ne odgovara istini o onome što se događalo na toj 21. redovnoj sjednici NSRS. Možemo da se slažemo i ne slažemo, ali postoje stvari koje su neosporne. Postoji stenogram i videosnimci i interni videozapisi tako da svako onaj ko misli da se može sakriti šta se dešavalo taj dan, istina se ne može sakriti. Sramno je da nam se pokušava podmetnuti falsifikat”, naveo je Mihajlica.

“Ovo je bitno i zbog ugleda i časti NSRS, ali i građana koji su toga dana imali priliku vidjeti šta se dešavalo. Nismo mogli kolektivno da budemo izbačeni iz sale NSRS. Vi ste to uradili na sljedećoj sjednici NSRS. Zato je ovo jedan obični falsifikat. Trebalo je naglasiti da ste održali sjednicu u maloj sali NSRS. Tražit ćemo ocjenu ustavnosti svih akata”, naveo je on.

Vukota Govedarica (SDS) kazao je da je “tih dana najavljena nezakonita smjena glavnog revizora glavne Službe za reviziju RS”.

“Dan ranije, prije održavanja sjednice, na skupštinskim odborima povučen je revizorski izvještaj koji je trebao da bude razmatran. Ovaj zapisnik je za nas neprihvatljiv i poslužit će nam u našoj dodatnoj borbi kod Ustavnog suda da dokažemo da ste prekršili procedure”, naveo je Govedarica.

“Za pet mjeseci niste u stanju da svoju laž da opravdate i napišete. Sad se postavlja pitanje odgovornosti. Tražili smo odgovornost pripadnika MUP-a RS. Postavio sam ministru Lukaču pitanje da odgovori ko je donio odluku da se zabrani narodnim poslanicima da uđu. Ko je omogućio to da se uradi? Zašto ste ministre dozvolili da policijaci zaustave narodne poslanike poslanik”, upitao je Adam Šukalo.

Nedeljko Čubrilović, predsjednik NSRS, kazao je da je bilo konstruktivnih i dobronamjernih prijedloga i komentara.

“Priznajem da je bilo i da sam se u jednoj fazi ogriješio o poslovnik, ali u nenormalnim okolnostima trebalo je to da se uradi na jedini način na koji je to urađeno kako bi se sjednica mogla održati”, kazao je Čubrilović.

Skupštinska većina je glasanjem odbila zahtjeve opozicionih poslanika da se ispravi zapisnik

Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske (RS) počela je prije nekoliko trenutaka u Banjaluci. U predloženi dnevni red ućle su i vladine odluke, po hitnom postupku, o okvirnom iznosu garancija koje planira da izda u ovoj godini u iznosu od čak 750 miliona KM te odluke o zaduženju RS za autoput Banjaluka – Doboj i za projekat restrukturiranja „Željeznica RS“ u ukupnom iznosu od 191,1 miliona KM.

Prije početka sjednice vlada je povukla iz skupštiske procedure nacrte zakona i strategiju o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje,

Na dnevnom redu nalazi se i Strategija za borbu protiv koruocije, koja se odnosi na period 2018. do 2022. godine. Strategijom su utvrđene rizične oblasti u kojima bi se trebalo djelovati te data analiza stanja o prisutnosti i percepciji korupcije, kao i navedeni mehanizmi za borbu protiv korupcije, s preporukama za smanjenje rizika od korupcije.

Stretegijom je definisano pet strateških ciljeva i to: jačanje pravnog i institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije; efektivnije iskorištavanje postojećih kapaciteta i unapređenje saradnje u detekciji i procesuiranju koruptivnih djela; jačanje transparentnosti i integriteta javnog sektora te podizanje svijesti građana.

Na predloženom dnevnom redu je i nacrt zakona o oduzimanju imovine koja je proistekla izvršenjem krivičnog djela kojim se uređuju uslovi, postupak i organi nadležni za otkrivanje, oduzimanje i upravljanje imovinom koja je proistekla izvršenjem krivičnog djela i prekršaja.

Definisano je da javni tužilac vodi postupak oduzimanja imovine po službenoj dužnosti, a propisane su i nadležnost posebne organizacione Jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova, čija je osnovna nadležnost otkrivanje imovine stečene izvršenjem krivičnog djela.

Na sjednici parlamenta RS trebalo bi da budu razmatrane i interpelacije o politici u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema i o politici upravljanja javnim preduzećima u RS, čiji su predlagači poslanici opozicije.

Među 30 tačaka predloženih za raspravu na sjednici su i prijedlozi zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju; gasu; stranim ulaganjima; banjama…

Planirano je da zasjedanje, u prvom dijelu, traje 6.,7. i 8. februara, a u slučaju da se u tom periodu ne razmotre sve tačke dnevnog reda, nastavak sjednice zakazan je za 13. februar.

BN

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *