Ponosan sam na činjenicu da smo za kratko vrijeme postojanja uspjeli da prijavimo učestvovanje DEMOS u izborima za organe vlasti u 57 lokalnih zajednica, da imamo dovoljno kandidata za odbornike i zdravu konkurenciju među njima i da pred birače možemo izaći s novim licima, koja imaju uspješne rezultate iza sebe.
Poručio je ovo predsjednik DEMOS, Nedeljko Čubrilović, govoreći o predstojećim lokalnim izborima u BiH, za koje bi, kaže, volio da se održe.
Čubrilović je za Srpskainfo govorio o pripemama za izbore, stanju u velikoj koaliciji, kao i kampanji, koju će ova partija voditi prvi put, i to u vanrednim okolnostima.
Da li ste prihvatili ultimatum SNSD da nema nikakvih koalicija na lokalu sa strankama opozicije na republičkom nivou i koliko je takav zahtjev politički korektan?
Nema, niti je bilo ikakvog ultimatuma. Bilo je i biće međustranačkih razgovora, kako unutar koalicija, tako i između stranaka koje se nalaze na različitim stranama u strukturi vlasti. Tačno je da smo imali razgovore unutar vladajuće koalicije, što je sasvim normalno, očekivano i potrebno, o raznim aktuelnim temama, pa i o učestvovanju na lokalnim izborima, kao i o našim međusobnim odnosima u tom procesu. Predstavnici SNSD su predložili i, nakon argumentovane diskusije, ostale stranke su se složile da, bez velike potrebe, ne bi bilo oportuno trenutno ulaziti u saveze s političkim strankama koje ne dijele opredjeljenja i vrijednosti koje ima aktuelna većina u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Međutim, i u tako formulisanim stavovima mogući su izuzeci. Na primjeru zajedničkog kandidata za načelnika Srebrenice vidi se da su sve srpske stranke spremne na kompromis i dogovor, a očekujem da će slično biti i u još nekim lokalnim zajednicama, prije svega u Federaciji BiH.
Da li je ispoštovan koalicioni sporazum vladajućih partija na republičkom nivou, posebno njegov dio koji se odnosi na imenovanja? Da li ste zadovoljni?
I jeste i nije. Sve zavisi ko i iz kojeg ugla gleda na taj sporazum. Prvo, ne treba zaboraviti da je sporazum dogovoren i potpisan u drugačijim okolnostima u odnosu na danas kada je situacija ipak različita od prije godinu i po. Drugo, sporazum se nije odnosio samo na raspodjelu funkcija, kako se u javnosti najčešće pojednostavljeno gleda, nego na niz mnogo važnijih tema. Zato je implementacija sporazuma proces, a ne „sveto slovo“ koje se ne može ili ne smije mijenjati. Što se tiče raspodjele funkcija, DEMOS je manje-više zadovoljan, tim prije što treba imati na umu da se ne mogu i ne trebaju postavljati novi kadrovi dok prethodnim ne istekne mandat. Izvjestan broj ljudi, iz gotovo svih koalicionih stranaka, to ne razumije.
Na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske pali su zaključci SNSD o zabrani gradnje malih hidrocentrala. Šef Kluba SNSD je to opisao riječima da su „dirnuli u osinje gnijezdo“. Da li su različiti interesi uzdrmali odnose u koaliciji?
Nisu. Male hidroelektrane jesu značajan problem, ali ne toliki da bi zbog njih pala većina u Narodnoj skupštini. S druge strane, upravo taj primjer najbolje pokazuje da u toj većini nema ultimatuma, nego svaka stranka donosi samostalno stavove i onda se to usaglašava. Ponekad se i ne usaglasimo, što je normalno, jer je riječ o koaliciji većeg broja stranaka koje u određenim pitanjima i oblastima imaju različite programske ciljeve. DEMOS smatra da treba preispitati postojeću politiku dodjele koncesija za izgradnju malih hidroelektrana, jer od njih ni Republika ni većina lokalnih zajednica nema velike koristi. U konkretnom slučaju radilo se o „tehničkom“ nesporazumu.