“Srpski narod čeka pravdu! Ne trebaju nam podjele unutar srpskog korpusa, suviše nas je malo da se dijelimo”, poručio je Čubrilović tokom obilježavanja 23 godine od stradanja 46 Srba u Sijekovcu.
On je podsjetio da su u jednom satu nestalaje čitave porodice i pitao zar to nije dovoljno svijetu i međunarodnoj zajednici da učini više da pravda bude zadovoljena.
“Moramo pamtiti šta nam se dešavalo da buduće generacije ne bi proživljavale isto”, naglasio je Čubrilović.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović rekao je da stravične zločine u Sijekovcu nad srpskim civilima može da počini samo čovjek koji ima odsustvo uma i razuma.
“Ta mržnja prema Srbima je duboko istorijski ukorijenjena, a probudila se 1992. godine u obliku fašizma i ustaštva, u hrvatske vojne snage `zenge`, koje su počinile strašne zločine. Najviše nas boli što nisu procesuirani zločini, što zločince nije stigla zaslužena kazna. Živim u uvjerenju da će pravda doći i da će zločinci dobiti zasluženu kaznu”, rekao je Savanović.
Savanović, koji je i predsjednik Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, dodao je da je potrebno jedinstvo srpskog korpusa, kako bi se mogli odbraniti u budućim vremenima.
“Osvijestimo se i pošaljimo poruku sa ovog mjesta. Balkan je na `vjetromjetini` kada je u pitanju život i smrt, ovdje život mnogo ne znači, istorija je pokazala, a i smrt je vrlo blizu. Moramo poštovati i cijeniti slobodu koja se ovdje lako gubi, te štititi identitet, vjeru i naciju”, poručio je Savanović.
Predsjednik Odbora za traženje zarobljenih boraca i nestalih civila Republike Srpske Marko Grabovac rekao je da je 26. marta 1992. godine interventni vod iz Hrvatske na čelu sa Antom Prkačinom, uz pomoć hrvatsko-muslimanskih paravojnih formacija, na čelu sa Nijazom Čauševićem iz Broda, u Sijekovcu počinio stravične zločine, ubijajući i uništavajući sve što je srpsko.
“Glavni akteri ovog zločina nad Srbima još nisu odgovarali, niti su osuđeni za ove teške zločine, uprkos činjenici da smo haškom tužilaštvu i Tužilaštva BiH dostavili obimnu dokumentaciju sa dokazima”, rekao je Grabovac.
Načelnik opštine Brod Ilija Jovičić istakao je da je zajednička obaveza i dužnost prema stradalim Sijekovčanima svih onih koje je njihova žrtva danas okupipla, da kroz zajedništvo, ljubav, toleranciju i skladan život rade na dobrobit opštine Brod i Republike Srpske.
“Sa ovog tužnog skupa šaljemo poruku svijetu, pravosuđu i tužilaštvima da nikada nećemo zaboraviti ni oprostiti ovaj zločin. Nijedna politizovana institucija u ovoj državi ne može preinačiti činjenicu niti sprati krivnju počinilaca i njihovih nalogodavaca”, rekao je Jovičić.
Obilježavanje 23 godine od stradanja srpskih civila u Sijekovcu održano je u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Vijence ispred spomen-ploče položili su predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović, izaslanici predsjednika Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH, u ime Vlade Republike Srpske resorni ministar Milenko Savanović, delegacije Boračke organizacije, Udruženja logoraša i udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata.
Vijence su položili i načelnik opštine Brod Ilija Jovičić, pripadnici Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, delegacija OEBS-a, predstavnici političkih partija i drugi.