On je naglasio da su dvije decenije od potpisivanja ovog sporazuma pokazale da je njegovo provođenje moguće i da je život naroda u BiH održiv na temeljima i principima tog sporazuma.
– Reviziju Dejtona uglavnom traže ratni lideri, radikalni nacionalisti bošnjačkih političkih partija i neki vjerski predstavnici. I pojedini predstavnici hrvatskog naroda insistiraju na promjenama dejtonskih rješenja – navodi Čubrilović u kolumni za “Nezavisne novine”.
On je naglasio da zahtjevi za reformama koji se postavljaju kao uslov za priključenje EU, u stvari znače prenos nadležnosti sa entiteta na nivo BiH čime se na neustavan način mijenja Dejtonski mirovni sporazum.
– Republika Srpska stvorena je i zasnovana na domaćem i međunarodnom pravu. Republika Srpska je, posredstvom Narodne skupštine kao najvišeg predstavničkog, ustavotvornog i zakonodavnog organa, potvrdila posvećenost provođenju i očuvanju dejtonskih rješenja – istakao je Čubrilović.
Prema njegovim riječima, postojeći Ustav pruža dovoljno mogućnosti da BiH bude funkcionalna, demokratska i moderna država i da kao takva uđe u evropske integracije.
– Nezrelost pojedinih političkih faktora vidi se i u tome što i dalje govore o ukidanju entiteta, odnosno Republike Srpske, unitarizaciji BiH i centralizaciji vlasti. Ovi pokušaji suprotni su civilizacijskim tekovinama i evropskim vrijednostima – rekao je Čubrilović.
On je naglasio da je i nametanje odluka visokog predstavnika upitno sa stanovišta Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, a da je prenos nadležnosti moguć jedino promjenama Ustava, uz saglasnost entiteta.
Prema njegovim riječima, ukoliko bude neophodno vršiti ustavne promjene radi pristupanja EU, mora se voditi računa o nadležnostima entiteta.
– Republika Srpska izražava volju i spremnost za korištenje svih pravnih i političkih sredstava da bi se odbranili legitimni interesi i sačuvao njen identitet, potvrđen Dejtonskim sporazumom – poručio je Čubrilović.