– To su dva oslonca za školovanje neophodnih kadrova za privredu Republike Srpske. Nadam se da će ovi univerziteti uložiti još više napora da bi popravili svoju poziciju na ljestvici visokoškolskih ustanova koje se vrednuju u svijetu – istakao je Čubrilović novinarima u Banjaluci, prije akademije povodom 40 godina rada banjalučkog Univerziteta.
Prema njegovim riječima kadrovi koje je iznjedrio Univerzitet u Banjaluci su značajni za ukupan razvoj Srpske i BiH.
Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić ocijenio je da je Univerzitet u Banjaluci tokom 40 godina postojanja i rada izrastao u instituciju koja predstavlja stub Republike Srpske i srpskog naroda.
– Univerzitet u Banjaluci je za 40 godina obrazovao mnoge generacije koje danas rade i van Republike Srpske, u međunarodnim institucijama, što pokazuje da ovdje ima znanja i dobrog obrazovanja – rekao je Ivanić.
Ivnić, koji je profesor na banjalučkom Univerzitetu, izrazio nadu da će narednih 40 godina biti još uspješnije, jer su obrazovani ljudi budućnost Republike Srpske.
On smatra da javni univerziteti imaju posebnu obavezu jer troše budžetska sredstva i treba da dignu opšti kriterijum obrazovanja.
– Banjaluka i Republika Srpska mogu biti ponosni na ovaj univerzitet jer njegov kvalitetan kadar može raditi na univerzitetima i širom svijeta – poručio je Ivanić.
Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević rekao je da borba na univerzitetu za kvalitet rada, nastave i naučno-istraživačkog rada sigurno predstoji i u budućnosti.
– Kroz neke dokumente koje nastojimo da donesemo do kraja godine, biće propisani mnogi uslovi koje će univerziteti morati ispunjavati, naročito kada je u pitanje popravljanje kvaliteta, akreditacija studijskih programa jer nam EU i okruženje daju rokove kada je u pitanje akreditacija visokoškolskih ustanova koja predstavlja provjeru kvaliteta rada na univerzitetima – dodao je Malešević.
On je istakao da će akreditacija visokoškolskih ustanova biti obavezna, jer ukoliko se to ne uradi, diplomci iz Srpske neće biti prepoznati u EU.
Svečanosti prisustvovuju ministri Republike Srpske, članovi diplomatskog kora, profesori, rukovodioci javnih ustanova, gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović, te ugledne ličnosti iz političkog i kulturnog života Srpske.
U okviru obilježavanja jubileja objavljena je i monografija u kojoj je predstavljeno ono što je urađeno tokom 40 godina rada ove visokoškolske ustanove.
Obilježavanje jubileja počelo je juče, kada je održana konferencija za novinare, služen je parastos, a i položeni su vijenci na spomen-ploču studentima i radnicima Univerziteta poginulim u proteklom ratu.
Univerzitet u Banjaluci osnovan je 7. novembra 1975. godine. Prilikom osnivanja u sastavu Univerziteta bilo je pet fakulteta: Elektrotehnički, Tehnološki, Mašinski, Pravni i Ekonomski i tri više škole.
U sastavu Univerziteta danas je 16 fakulteta, na kojima se izvodi 55 studijskih programa. Trenutno na Univerzitetu studira 20.000 studenata, kojima nastavu izvodi 1.050 nastavnika i saradnika.
Do sada je na Univerzitetu u Banjaluci diplomiralo više od 26.000 studenata, magistarske studije završilo je 1.150 kandidata, dok su doktorske disertacije odbranila 482 doktora nauka.