Ukazao je na dvostruke standarde Zapada – za rezoluciju o Srebrenici govore da je put u budućnost, a za rezoluciju o Јasenovcu kažu da nije put za rješavanje problema u regionu.
Oglasio se Milojko Spajić koji je rekao je da Crna Gora sve odluke, pa i one za Srebrenicu, Јasenovac, Mathauzen i Dahau, donosi samostalno kao nezavisna zemlja.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, obratio se predsjedniku i premijeru Crne Gore.
Pozvao ih je da izađu u javnost i objasne svojim hrvatskim i zapadnim prijateljima kojima se izvinjavaju za rezoluciju – da kažu zašto su tu, kako su rekli, grešku počinili i da objasne ljudima da su se šalili kada su govorili da sa tim ima veze Beograd i on lično.
– Pitam predsjednika i premijera Crne Gore – jesam li ih ikada pozvao telefonom da ih pitam bilo šta, vršim bilo kakav pritisak i da li je moja ideja bila Rezolucija o Јasenovcu? Najkonkrektnije – kažite i nemojte više da obmanjujete javnost. Ili je to bila vaša ideja da objasnite narodu u Crnoj Gori poslije prihvatanja sramne rezolucije o Srebrenici da ćete da pronađete nešto na čemu ćete da se izvučete? – upitao je Vučić.
On kaže da nikoga od njih nijednom nije pozvao telefonom, a da su takve priče potrebne jer Srbija mora da bude krivac.
Crnogorski premijer Milojko Spajić sada bi da opere ruke od Rezolucije o Јasenovcu, iako je drugačije govorio u maju kad je bilo riječi o Rezoluciji o Srebrenici.
– Mi ćemo glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Јugoslavije, upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas – Srebrenicu, nikakav problem nije, dakle glasaćemo ZA – naveo je Spajić.
A kada je rezolucija usvojena brže bolje se počeo izvinjavati Hrvatskoj i zapadnim zemljama navodno jer strahuje bi da to moglo da našteti putu Crne Gore ka Evropskoj uniji.
– Mislim da je naša diplomatija dala do znanja i prije da se takva rezolucija ne usvaja, ona je sad donesena i svako ko preduzima određene korake mora biti svjestan i njihovih posljedica – a biće ih – kazao je Andrej Plenković, premijer Hrvatske.
Saša Adamović, istoričar navodi da je reakcija Hrvatske potpuno očekivana.
– Ona otvaranje pitanja genocida nad Srbima u NDH uvijek doživljava kao napad na hrvatsku državu i hrvatske nacionalne interese – naglašava Adamović.
Istoričari kažu da je važno da se progovori o srpskim stradanjima, a kontekst donošenja rezolucije je jasan.
– To je na neki način iskupljenje za podršku rezoluciji o Srebrenici, jer oni su rekli – evo sada pokazujemo principijelan stav i osuđujemo sve vrste genocida – rekao je Predrag Marković, istoričar.
Predsjednik Demokratske narodne partije Crne Gore Milan Knežević ističe da usvajanje rezolucije šalje jasan odgovor parlamentarne većine i srpskog naroda u Crnoj Gori da se ne miri sa revizijom prošlosti i da Crna Gora nikad neće biti antisrpska država.
Izvor: RTRS