Crnković je naveo da je planirano da istraživanja na Trgovskoj gori, tačnije lokaciji bivše kasarne Čerkezovac, koja su počela u januaru ove godine traju 19 mjeseci.
– Јoš jedna u nizu nelogičnosti je činjenica da se više od pola godine realizuju istraživanja na području Čerkezovca, a tek sada se privodi kraju javna nabavka razminiranja dijela tog područja. Kompletan proces je krajnje zabrinjavajući, a ono što je posebno sporno jeste to što se pomenuta istraživanja rade u krugu od samo tri kilometra i to isključivo na teritoriji Hrvatske. Na ovaj način se u praksi trasira put koji će omogućiti da se kroz dokumentaciju uticaj na ljude i životnu sredinu u BiH prikaže skoro kao zanemariv – rekao je Crnković.
On je naglasio da je sama ideja skladištenja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori nedopustiva, kao i ideja da se krug istraživanja svodi na krug tri kilometra.
Crnković smatra da ekpertski tim treba da se izjasni u vezi sa ovom temom, kao i da pravni tim već sada treba da kroz pravne mehanizme brani interese građana i BiH.
Kako je objavljeno iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško”, u januaru ove godine Geotehnički studio, Geodetski fakultet i Rudarsko-geološko naftni fakultet započeli su istraživačke radove na planiranoj lokaciji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na području Čerkezovca.
Osnovna svrha ovih istraživanja je uvid u geološki sastav i građu terena predmetne lokacije, a rezultati istraživanja će omogućiti vrednovanje i karakterizaciju lokacije za smještaj centra, projektovanje građevina za skladištenje radioaktivnog otpada i potrebnih infrastrukturnih objekata, te prikupljanje podatka potrebnih za provođenje procjene uticaja zahvata na okolinu.
Do sada je obavljen dio radova koji uključuje geodetska istraživanja, izviđanje terena i inženjersko-geološka, te hidrogeološka istraživanja.
Osim toga, Fond je u sklopu javne nabavke za uslugu razminiranja lokacije centra za potrebe istraživanja i mjerenja na lokaciji Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u osnivanju proveo javno otvaranje prispjelih ponuda, a izvođač će biti odabran nakon pregleda i ocjene zaprimljenih ponuda.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac u opštini Dvor na samoj granici sa BiH.