Svake godine najpoznatiji dan za kupovinu je u novembru, a ove godine je to 24. novembar. Fenomen crnog petka odavno je stigao i u naše društvo pa je danas u Republici Srpskoj, kao i u većem dijelu svijeta, dan velikih popusta u trgovinama koji se decenijama smatra kao početak Božićne kupovine u SAD odakle je i došao ovaj trend. Provjerili smo koliko građani kupuju za crni petak kod nas i kolike su uštede.
Godišnja rasprodaja koju svi jedva čekaju sa spiskom želja brzinom munje proširila se iz Amerike na ostatak svijeta tako da gotovo da nema osobe koja ne zna šta je i kada je Crni petak. A kako i ne bi kada sa izloga mame natpisi sa oznakama za sniženja a građani obilaze, razgledaju a neki već od jutra šopinguju. Tako je bilo i u Banjaluci gdje su građani, mahom žene, požurule po svoje omiljene krpice, a sniženo je kažu sve, od odjeće, obuće pa do bijele tehnike. Oni koji su stali pred našu kameru već su obavili prvu kupovinu danas.
Ipak budite oprezni upozoravaju iz Udruženja potrošača odakle ističu da “crni petak” u u BiH nije isti kao u Evropi i svijetu.
U pozadini crnog petka stoje i proizvođači i velike korporacije, koje su upravo manipulativnim sposobnostima iskoristili i proizveli potrošačku kulturu, odnosno potrošačku ideologiju koja je kod nas uveliko zaživjela posljednjih desetak godina, objašnjavaju stručnjaci. Sociolog Vladimir Vasić kaže da fenomecrnog petka najbolje simbolizuje sistem vrijednosti u savremenom društvu u kome sve ima cijenu.
Posljedice konzumerizma i potrošačkog društva dovele su do nekontrolisane i iracionalne potrošnje pa se često kupuje i ono što nam apsolutno nije potrebno. Ali teško je odoljeti, priznaju građani, čak i kada trgovi ne daju prave popuste.
Opirali se konzumerizmu ili ne, ljudi su shvatili da je crni petak odlična prilika za povoljan šoping, pa ako i vi imate neke želje koje prevazilaze vaš budžet ovo je odlična prilka da provjerite možete li proći povoljnije.
TV K3