Objasnio je da je u srijedu informisao Predsjedništvo BiH da radna grupa aktivno radi na ovom zakonu. Dragan Čović, predsjedavajući Predsjedništva BiH i lider HDZ-a BiH, najavio je da će zadnjeg dana avgusta biti sastanak kojem će prisustvovati članovi Predsjedništva BiH, predsjedavajući Savjeta ministara BiH i njegovi zamjenici, te ministar spoljnih poslova BiH, čija će tema biti ovaj zakon.
Za razliku od Crnatka, većina poslanika s kojima smo pričali ne vjeruje da će zakon ući u parlamentarnu proceduru. Dušanka Majkić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu BiH i predsjedavajuća parlamentarne Komisije za spoljne poslove, ističe da su najave iz MIP-a nemoguće.
“Poznat je stav SDA, koji kaže da oni određuju prioritete spoljne politike BiH, a da su druga dva naroda tek puki posmatrači. To je njihov mnogo puta dokazan stav. To znači da Srbi, a ni Hrvati, čak i Srbi koji su iz Saveza za promjene, ne mogu prihvatiti verziju zakona o spoljnim poslovima po kojoj se za svaki narod ne garantuje jednako pravo u zastupanju BiH u diplomatiji. Dakle, ovo je samo pokušaj da se javnost zabavi pričom kako će se, eto, na tom planu nešto uraditi, a politički odnosi koji u zemlji vladaju su nikakva garancija da takav jedan zakon ugleda svjetlo dana”, kazala je Majkićeva.
Tvrdi da, dok god je politika “naelektrisana”, nema šanse da ijedan zakon koji treba biti kompromis između sva tri naroda bude usvojen.
RTRS