Crnadak je tom prilikom govorio o procesu evropskih integracija BiH, makroekonomskim pokazateljima, poslovnom okruženju, uslovima za poslovanje i privlačenju stranih investicija u BiH 20 godina nakon parafiranja i potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
On je napomenuo da je BiH potencijalni kandidat za članstvo u EU, te da prijateljske odnose gradi i jača sa zemljama članicama EU, sa SAD, Rusijom, Kinom, Turskom.
Crnadak je istakao da je BiH zemlja koja se prema posljednjem izvještaju Evropske komisije vratila na reformski put i započela sa rješavanjem preostalih prioriteta na putu pristupanja EU, što je pokazalo i usvajanje Reformske agende.
Crnadak je tokom izlaganja posebno istakao da je najveća prepreka značajnijim stranim ulaganjima u BiH korupcija, protiv koje će se aktuelna vlast na nivou BiH odlučno boriti.
On je dodao da se isti pristup ovom problemu očekuje i od vlasti na entitetskom nivou.
Crnadak je kao prednosti za poslovanje u BiH naveo Zakon o direktnim stranim investicijama, prema kojem strani ulagači imaju ista prava i obaveze kao i rezidenti BiH, članstvo u CEFTA-i, stabilnu valutu, odličan geografski položaj, raznovrsne i bogate prirodne resurse i kvalitetnu radnu snagu, velike resurse za razvoj energetike, poljoprivredno-prehrambene industrije, infrastrukture, turizma.
Crnadak će nastaviti posjetu SAD, gdje se održava konferencija “20 godina Dejtonskog mirovnog sporazuma”, a centralni događaj obilježavanja godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma u SAD biće održan od 19. do 21. novembra u River kampusu Univerziteta Dejton.
Programom je predviđeno da Crnadak sutra govori na otvaranju konferencije i da bude uvodničar dvije panel sesije: “Implementacija Dejtona: Izazovi u transformaciji od Dejtona” i “Koja je uloga SAD u BiH danas i kako SAD mogu biti efikasnije”.
Obraćanje Crnatka predviđeno je i u petak, 20. novembra.