Crnadak je, u razgovoru sa novinarima koji za medije iz BiH izvještavaju iz Srbije, istakao da sada predstoji težak i mukotrpan posao za sve institucije na izradi odgovora za upitnik Evropske komisije.
“To će biti veliki izazov jer su procjene da za BiH predstoji rekordno veliki broj pitanja s obzirom na kompleksnu ustavnu strukturu BiH. Naša očekivanja su da je, nakon što predamo aplikaciju, dovoljan period od godinu dana da dobijemo i zvaničan kandidatski status”, rekao je Crnadak.
On je poručio da je saradnja sa Srbijom od prioritetnog značaja za BiH, a da jedan od glavnih prioriteta njene spoljne politike ostaje razvijanje i podizanje na viši nivo odnosa sa susjedima.
Crnadak je ocijenio da će 2016. godina biti godina zajedničkih uspjeha BiH i Srbije i napretka u ekonomskom razvoju, borbi protiv korupcije, te evropskim integracijama za koje su obje zemlje jasno opredijeljene.
“Vrlo je važno reći da je jačanje odnosa između Republike Srpske i Srbije, i BiH i Srbije u interesu svih i da nema alternativu”, rekao je Crnadak.
Ističući da je za BiH od velikog značaja intenziviranje saradnje u cijelom regionu, Crnadak je ocijenio da je “trougao Beograd-Zagreb-Sarajevo, trougao u kojem će se najviše odražavati stabilnost i dalji razvoj odnosa u razvoju cijele regije”.
“Za nas je važno da se na relaciji Srbija-Hrvatska-BiH nastavi dobra atmosfera kada je riječ porukama koje dolaze prema BiH kao zemlji u kojoj postoje dva entiteta – Republika Srpska i Federacija BiH i u vrlo precizno definisane uloge tri konstitutivna naroda”, rekao je Crnadak.
On je ocijenio da su poruke iz Srbije i iz Hrvatske koje BiH dobija u posljednje vrijeme pozitivne i konstruktivne, a posebno zadovoljstvo izrazio je porukama koje dolaze od premijera Aleksandra Vučića i Vlade Srbije koje se odnose na jasno priznavanje, prihvatanje i podršku BiH na njenom evropskom putu, kao i na jasno definisanu podršku Republici Srpskoj, koja se oslanja na Dejtonski mirovni sporazum.
On je čestitao građanima Hrvatske na izboru nove Vlade i izrazio uvjerenje da prijevremeni izbori u Srbiji neće uticati na stabilnosti, ni na nastavak reformskog procesa i jačanja demokratizacije u toj zemlji.