Riječ je, kao i u prvom slučaju iz januara ove godine, o državljaninu Jemena koji je duži niz godina boravio u Gvantanamu, saopšteno je iz crnogorske Vlade.
“Kao ni prvo lice preuzeto po ovom programu, /ni ovo lice/ ne predstavlja, shodno procjeni nadležnih američkih i crnogorskih bezbjednosnih službi, bezbjednosnu ili bilo koju drugu prijetnju po državu i građane Crne Gore”, kaže se u saopštenju.
Transferima osoba koje su obuhvaćene tim programom u treće zemlje prethode detaljne evaluacije njihovog ponašanja, krivično-pravne odgovornosti, kao i ukupna bezbjednosna procjena shodno kojoj se odluke o transferu donose, navodi Vlada.
“Proces resocijalizacije ovih lica podrazumijeva u svim državama prijema, odnosno zahtjeva za azilom, nadzor nadležnih institucija, uz obezbjeđivanje punog poštovanja politike legalnosti i humanog postupanja u državama prijema”, kazali su iz Vlade.
Osoba o kojoj je riječ je, u skladu sa preuzetim obavezama i zakonskim procedurama, podnijela zahtjev za dobijanje azila, ističe se u saopštenju.
Crna Gora učestvuje u tom humanitarnom programu shodno odluci Vlade, a prijemom drugog pritvorenika na resocijalizaciju ispunila je kvotu koju je predviđela.
“Imajući u vidu činjenicu da resocijalizacija podrazumijeva integrisanje u društvenu sredinu, boravak ovog lica ne pada na teret poreskih obveznika Crne Gore. Lica o kojima je riječ će, nakon određenog vremena, biti slobodna da odaberu zemlje daljeg boravka”, precizira se u saopštenju.
Crna Gora se, kako je pojašnjeno, priključila toj inicijativi vodeći se principima solidarnosti i humanosti, na šta je obavezuje članstvo u Savjetu za ljudska prava UN, a posebno humanitarni karakter programa.
U programu učestvuje više od 50 država svijeta među kojima su Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Španija, Portugal, NJemačka, Belgija, Danska, Švajcarska, Italija, Rusija, Letonija, Estonija, Mađarska, Slovačka, BiH i Albanija.
(SRNA)