Knjiga “Moja genijalna prijateljica” Elene Ferante bila je među najčitanijim djelima u protekloj godini kada je Narodna i univerzitetska biblioteka RS u Banjaluci u pitanju.
Radnja ovog djela smještena je u predgrađe Napulja i dešava se u drugoj polovini pedesetih godina 20. vijeka. S jedne strane su siromaštvo i začeci nekog drugačijeg života, a sa druge bogatstvo mašte dvije djevojčice Lile i Elene. Zašto je toliko popularna među čitaocima možda najbolje opisuje kritika iz “The Guardiana” u kojoj stoji: “Baš ništa slično ovoj knjizi nikada ranije nije objavljeno.”
Čitaoci su podjednako tražili i romane Kazua Išigura, aktuelnog dobitnika Nobelove nagrade za književnost.
“Takođe, dosta je posuđivana i knjiga ‘Čovjek po imenu Uve’ Fredrika Bakmana, ali i svi romani Jua Nesbea. Kada su u pitanju domaći autori naša čitalačka publika tražila je roman ‘Nigde nema te’ Jelene Bačić-Alimpić, ali i djela Vladimira Kecmanovića te Dejana Lučića”, potvrdili su na informativno-pozajmnom odjeljenju NUB RS. Dodali su da su i klasici standardno dosta traženi.
I u banjalučkoj knjižari “Kultura” naveli su da je jedna od najtraženijih knjiga u godini iza nas bila “Čovjek po imenu Uve” Fredrika Bakmana, ali da su u velikoj mjeri prodavana i “Lagunina” izdanja “Andrić priče” i “Andrić romani”.
Kakva su interesovanja današnjih tinejdžera pokazuje činjenica da je među najprodavanijim knjigama za taj uzrast bio “Lepota – vlogerski priručnik s preporukama Jane Dačović”, koji objašnjava kako napraviti svoj vlog.
Kada je u pitanju školski uzrast tražena su bila lektirska izdanja, ali i “Dnevnik jedne štreberke” Rejčel Rene Rasel.
Izvor: Nezavisne novine