“Treba da jasno čujemo šta je primjedba iz Republike Srpske, sjesti sa tim ljudima na partnerskoj osnovi i probleme otkloniti”, rekao je Čović.
On smatra da je nedopustivo da nedostaje prava komunikacija između Vlade Republike Srpske i Savjeta ministara BiH, te da se problemi ne mogu riješiti samo sa jednim kontaktom.
Čović je za “Nezavisne novine” rekao da će njegov lični i politički poraz biti ako do oktobarskih izbora ne bude donesen novi izborni zakon kojim će biti uvažena odluka Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić i Finci” i riješeno pitanje Mostara.
“Vremena još ima, iako ono polako curi, upravo zbog svih ovih tema. Imam osjećaj da se ponovo javlja neka unutrašnja entropija koja nas polako vuče ka dole.
To je nešto što nakon godinu dana zajedničkog rada moramo riješiti”, istakao je Čović. On je dodao da BiH treba u punom smislu postati pravna zemlja u kojoj će svi biti jednaki prema zakonu i u kojoj će postojati povjerenje u pravosudne institucije, te da su nedopustive improvizacije i pretvaranje procesa u političke.
“Došlo je vrijeme da se o tome glasno i jasno progovori, odnosno da kada već neko donese odluku da procesuira, onda da uveliko već procesi moraju biti analizirani, sa zavidnim nivoom vjerovatnoće da će taj proces biti okončan na pravi način, a ne improvizovati”, naglasio je Čović. On je naveo da koalicija sa SBB i SDA u FBiH mora opstati, te da sastanci koji se organizuju nude optimizam, što se vidi donošenjem zajedničkih odluka u Vladi FBiH i Parlamentu.
Govoreći o odnosima HDZ i SDA, Čović je naveo da su odnosi napravljeni na dobroj osnovi da dvije ključne stranke Bošnjaka i Hrvata sarađuju, jer je to strateški interes i jednog i drugog naroda, ali da je evidentno da to nisu uspjeli prenijeti na sve nivoe vlasti. “Alternative toj saradnji nema, jer da je ima, tražili bismo je.
Zato mislim da i jedni i drugi moramo imati hrabrosti donositi vrlo važne odluke. Moramo jedni druge uvažavati jer bez toga BiH neće moći da funkcioniše.
Vrijednosti koje uspostavljamo moraju biti mjerene po kvalitetu života koju imaju `manjine` u pojedinim područjima, bilo da su to Hrvati, Bošnjaci ili Srbi”, kaže Čović.
(Nezavisne novine)