Slobodan Javor, gradonačelnik Prijedora, rekao je da se Srpska ne može voditi iz jednog grada i da se mora vidjeti šta su dobili Banjaluka, a šta svi ostali gradovi.
“Prvi problem jesu stalne tenzije, procesi. Nije sporno da Prijedor da, ali ovdje smo došli u činjenicu da male opštine ne mogu preživjeti. A po osnovu PDV-a svi će iduće godine dobiti više”, rekao je Javor.
Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva, predložio je da se po hitnom postupku zakon odnosi samo na 2025. godinu, a da se iduće godine donesu nove izmjene zakona koje će biti napravljene u dogovoru.
“Stavimo da se primjenjuje jednu godinu pa da idemo u redovnu proceduru”, rekao je Ćosić.
Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, je potom predložio da se devet miliona koji treba da daju Bijeljina i Banjaluka, raspodijeli tako da tri miliona daju ova dva grada, tri miliona da se uzme iz budžeta predsjednika Republike Srpske, te tri miliona od ostalih gradova.
Jovica Radulović, načelnik Modriče, istakao je da je nejasan 3. član zakona koji kaže da Vlada određuje kako će novac biti raspoređen, te da to nije dobro.
Marinko Božović, načelnik Istočne Ilidže, rekao je da način kako treba decentralizovati Republiku Srpsku po pitanju novca treba uraditi na drugi način.
“Na primjer, da se porez na dobit nerazvijenih i izrazito nerazvijenih opština dobija nazad 30 odsto tog poreza, a da dio njih jačih opština ne dobija ništa”, poručio je Božović.
Ćosić je potom dodao da ovdje niko nije bitniji od nekog drugog, te je da očigledno da opoziciji nije cilj dogovor.
“Mi ćemo predložiti zaključak da narodni poslanici ulože amandman za 2025. godinu, a onda neka se zakon raspakuje po redovnoj proceduri gdje će raspodjela ići od svih gradova”, rekao je Ćosić.
Stanivuković je pitao da li je pravično da se smanjuje gradu od 200.000 stanovnika, a istovremeno daje predsjedniku Republike Srpske 77 miliona KM.
Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine, nije saglasan da se zakon provodi samo godinu dana.
Podsjećamo, u zgradi Vlade RS u trenutno je u toku sjednica Saveza opština i gradova RS, na kojem se raspravlja o Prijedloga zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske, koji predviđa da se od Banjaluke i Bijeljina u naredne tri godine uzme po sedam odsto sredstava na koje ima pravo po osnovu indirektnih poreza.
Izvor: Nezavisne novine