Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Bariša Čolak rekao da je Izborni zakon neophodno promijeniti što prije, a najkasnije do raspisivanja izbora, jer u njemu ne postoje dvije bitne odredbe na osnovu kojih se vrši popuna u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, a bez kojeg nije moguće formirati ni Dom naroda na nivou BiH.
Dom naroda FBiH je vrlo bitan kod formiranja izvršne vlasti u FBiH, mislim na predsjednika i potredsjednike FBiH, i federalnu Vladu. Bez federalnog Doma naroda nema ni Doma naroda na nivou BiH, koji bez tog tijela ne može funkcionisati. Uzalud i Savjet ministara i Predstavnički dom, koji se bira na neposrednim izborima, ako nema Doma naroda. Sve to nas uvodi u tešku krizu, zbog čega bi bilo potrebno što prije promijeniti Izborni zakon – naveo je Čolak.
Odgovarajući na pitanje da li će vlast moći da bude formirana ako ostane status kvo kada je riječ o izmjenama Izbornog zakona, budući da sve vodi ka tome da izmjena, barem onih za koje se zalaže HNS, neće biti, Čolak kaže da taj problem mora biti riješen ako se želi formirati Dom naroda Parlamenta FBiH.
On je naglasio da se do trenutka raspisivanja izbora moraju znati precizno pravila njihovog sprovođenja.
– Prvi put u ovoj postdejtonskoj BiH smo u ovakvoj situaciji. Svjesni smo činjenice da je međunarodna zajednica često intervenisala, nažalost, većina tih intervencija dovodi do ovakvih stanja, da Ustavni sud mora utvrđivati neustavnost takvih odluka. Međutim, očekivati intrevenciju međunarodne zajednice u izmjenama Izbornog zakona, a u isto vrijeme željeti da budete ozbiljan kandidat za EU, ne ide jedno sa drugim – rekao je Čolak za Večernji list, izdanje za BiH.
On je naveo da Izborni zakon ne žele da mijenjaju bošnjačke stranke, prvenstveno one koje su u vlasti, nego traže da taj problem riješi neko drugi.
Prema njegovim riječima, na osnovu dosadašnjih izbornih pravila Bošnjaci su mogli u kantonima sa većinskim bošnjačkim stanovništvom u Dom naroda birati trećinu delegata Hrvata i tako imati “većinski paket dionica”, odnosno nesmetano formirati izvršnu vlast bez legitimnih predstavnika drugih naroda.
– Naravno da njima takvo stanje odgovara. Stiče se utisak, kako žele da, ako se to već mora riješiti, neko drugi preuzme “odgovornost” za to, jer smatraju da će ako pristanu na takve izmjene Izbornog zakona pokazati slabost i ostvariti lošiji izborni rezultat u odnosu na druge bošnjačke stranke – kaže Čolak.
On je dodao da Bošnjacima odgovara ovakva situacija, da se ništa ne mijenja, ili ako se već mora mijenjati, da to uradi međunarodna zajednica, čije su intervencije u prošlosti išle njima u prilog.
(agencije)