Članstvo u Evropskoj uniji podržava 75,6 odsto građana Bosne i Hercegovine, rezultati su istraživanja Direkcije za evropske integracije.
Ova direkcija provela je u oktobru 2020. godine istraživanje javnog mnjenja o podršci pristupanju Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji te o temama u vezi s evropskim integracijama koje interesuju građane BiH.
– Istraživanje je provedeno na uzorku od 1.200 ispitanika koji je reprezentativan na nivou cijele države. U slučaju raspisivanja referenduma za članstvo u Evropskoj uniji 75,6 posto ispitanika bi glasalo za ulazak u EU. Članstvo u EU podržava 87 posto ispitanika iz Federacije BiH, 55% ispitanika iz Republike Srpske i 83,6% ispitanika iz Brčko Distrikta – saopštili su iz Direkcije za evropske integracije.
Kao razloge podržavanja ulaska BiH u EU anketirani građani su navodili garanciju trajnog mira i političke stabilnosti, slobodu kretanja ljudi, robe i kapitala i poštivanje zakona i propisa. Ispitanici koji ne podržavaju ulazak BiH u EU kao najčešći razlog su naveli strah od većih troškova života i poreza.
Ekonomski osnažiti
Ekonomista Zoran Pavlović za Srpskainfo objašnjava da je Bosna i Hercegovina napustila standarde evropskih zemalja.
– Kada bismo mi postali članica EU to bi otvorilo mogućnost našim ljudima da lakše nađu posao po Evropi, a u cijeloj priči to ne bi značajno popravilo ekonomsku sliku koju mi danas imamo u BiH-kaže Pavlović.
Dodaje da put u Evropu, nije put za rješenje problema.
– Anketa o tome da li ste za Evropsku uniju, to završava da je svako za, zato što mu to stvara mogućnost da ode u civilizaciju i napusti ovu nedemokratiju. Kada govorimo o ekonomiji, ništa se tu ne bi promijenilo, mi ionako imamo bescarinski trgovinski aranžman sa EU, naravno da imamo ograničenja u smislu kvota, ali nemamo ni neku proizvodnju da bismo mogli imati beneficije zemlje koja nije u kvotnom režimu sa Evropskom unijom – kaže Pavlović za Srpskainfo.
Naglašava da je bitnije za Bosnu i Hercegovinu da enokomski ojača.
U Evropsku uniju najviše žele mladi
Ispitani smatraju da bi najveću korist od članstva u Evropsku uniju imali mladi, a namjanju političari. Na pitanje koja je reforma neophodna za unapređenje svakodnevnog života građana Bosne I Hercegovine većina ispitanika je navela borbu protiv korupcije.
Više od trećine ispitanika da BiH neće nikada ući u Evropsku uniju, a ostali misle da će BiH postati članica EU za najviše deset godina. Građani nisu optimistični ni po pitanju dobijanja statusa kandidata.
Informacija o rezultatima Istraživanja javnog mnijenja „Stavovi građana o članstvu u Evropskoj uniji i procesu integracija u Evropsku uniju“ usvojena je na 24. sjednici Savjeta ministara BiH, koja je održana 28. januara 2021. godine.
Srpskainfo.com (Foto: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA)