Cipras pred EP: Grčki narod nije vidio novac

July 8, 2015, 11:49 am

Grčki premijer Aleksis Cipras obratio se Evropskom parlametu u Strazburu, dan nakon što su lideri evrozone postavili Grčkoj ultimatum da do kraja nedjelje donese novi prijedlog reforme za mogući nastavak pregovora o finansijskoj pomoći zemlje.

Nakon održanog govora dobio je aplauze, ali i ozbiljne kritike.

Šef Evropske narodne partije (EPP) Manfred Veber ga je čak nazvao lažovom.

Aleksis Cipras je rekao da je narod Grčke njemu podario mandat kako bi “udvostručio napore svih u pronalaženju ekonomski i socijalno održive situacije za problem Grčke, bez ponavljanja grešaka iz prošlosti koje su obogaljile ekonomiju njegove zemlje”.

“Uvjeren sam da ćemo u naredna dva do tri dana biti u stanju da ispoštujemo obaveze koje su najboljem interesu Grčke i evrozone. Većina Grka jednostavno nema izbora osim da zahtijeva da im se pruži rješenje, izlaz iz problema. Zahtijevamo dogovor sa našim evropskim komšijama, ali ne bilo kakav, već dogovor koji će biti znak da Grčka izlazi iz krize i da će se na kraju tunela u kojem se nalazimo pojaviti svjetlo”, rekao je premijer Cipras u obraćanju Evropskom parlamentu.

Grčki premijer je naglasio da to mora da bude dogovor koji će sadržati mnogo prihvatljivije reforme od onih koje kreditori trenutno nude.

“Moja vlada i ja smo na vlast došli prije pet mjeseci i ja u potpunosti preuzimam odgovornost za sve što se u tom periodu dogodilo. Ali budimo iskreni… problemi grčke ekonomije ne datiraju u posljednjih pet mjeseci, već u posljednjih pet i po godina”, objasnio je Aleksis CIpras i dodao da su reforme “nepodnošljive za obično stanovništvo”.

Premijer je dodao da je situacija u vezi s Grčkom još jedan dokaz da Evropa ne umije da riješi sopstvenu dužničku krizu.

“Želimo sporazum koji će podrazumijevati kredibilne reforme, uz najmanje moguće recesivne mjere i uz agendu rasta. Naš prijedlog predvidja restrukturiranje duga, što ne smemo smatrati tabu temom” rekao je premijer Grčke.

Za kraj, Aleksis Cipras je rekao da otpis duga uopšte nije “otimanje novca od evropskih kreditora”.Cipras je u svom govoru istakao kako je novac, koji je do ovoga trenutka pristizao njegovoj zemlji, bio za spas Grčke i evropskih banaka te kako on nije stigao do grčkog naroda.

“Novac koji smo dosad dobili bio je za spas Grčke i evropskih banaka, on nije stigao do grčkog naroda”, kazao je Aleksis Cipras evroparlamentarcima.

“Novac od kredita uopšte nije došao do grčkog naroda. Taj novac je davan Grčkoj kako bi se spasile strane banke u našoj zemlji. Za evropski problem potrebno je evropsko rješenje”, rekao je Cipras i dobio gromoglasan aplauz okupljenih u Evropskom parlamentu.

To je ražestilo šefa Evropske narodne partije (EPP) Manfreda Vebera, koji je oštro iskritikovao grčkog premijera.

“Gospodine Cipras, aplaudiraju vam evropski ekstremisti. Okruženi ste pogrešnim prijateljima”, rekao je Veber.

Nijemac se nije zaustavio na tome, već je Aleksisa Ciprasa nazvao lažovom, rekavši da prestane da obmanjuje ljude.

“Ne laži ljude. Otpis duga neće naškoditi bankama, već medicinskim sestrama u Slovačkoj i javnim zvaničnicima u Finskoj”, rekao je Veber, aludirajući na zajmove koje su te dvije zemlje dale Grčkoj, a od čijeg vraćanja, barem zasad, nema ništa.

“Grčka uništava povjerenje koje vlada Evropom. Ukoliko premijer Cipras dođe nama, onda bi trebalo da se izvinjava zbog svojih neprimjerenih izjava”, rekao je Veber.

Njemački konzervativac je potom nastavio sa kritikom.

“Umesto da održavaju referendum, ostale države članice su, za rasliku od vas sprovele potrebne reforme i fiskalnu konsolidaciju koju vi nazivate katastrofalnom”, zaključio je Veber.

Nakon njega, riječ je preuzeo Gaj Verhofštat, lider liberalne struje u Evropskom parlamentu, koji je upozorio da “Evropa mjesečari ka Grexitu”, a zatim napao Ciprasa zbog neiznošenja detaljnog prijedloga.

“Ovo nije rasprava o tome ko je stariji, kokoška ili jaja. Aleksis Cipras mora da izađe sa jasnim prijedlogom i planom. Ako treba, lično ću doći u Atinu i diskutovati o tome. Šta ću kad volim izazove”, rekao je Verhofštat, dok je premijer Cipras djelovao kao da mu je po prvi put neprijatno.

Zatim je na scenu stupio kontroverzni lidfer britanskog UKIP-a Najdžel Faraž, koji je stao u Ciprasovu odbranu.

“Evropski projekat počinje da izumire. Plan je propao. Čitav Mediteran se našao na pogrešnom kursu. Izgrađen je novi berlinski zid, a njegovo ime je evro”, rekao je Faraž.

On je verbalni napad Manfreda Vebera na Aleksisa Ciprasa nazvao “odvratnim” i pohvalio grčku vladu zato što je sazvala referendum protiv “siledžija iz Brisela”.

“Ukoliko imate hrabrosti, treblo bi da izvedete Grke iz evrozone i budete ponosni na to. Da, biće teško prvih nekoliko mjeseci, ali sa povratkom na staru valutu, uz pomoć prijatelja širom svijeta, veoma brzo ćete se oporaviti”, poručio je Faraž i još jednom pokazao simpatije prema politici Aleksisa Ciprasa.

Marin Le Pen, predsjednica francuskog “Nacionalnog fronta”, pružila je punu podršku Aleksisu Ciprasu. Ona je sa velikim žarom branila Grčku od “evro-diktata”.

Le Penova se zalaže za oslobađanje iz “čeličnih ralja evra” i hvali izjavu istaknutog ekonomiste i nobelovca Pola Krugmana, koji je takođe izjavio da bi za Grčku bilo najbolje da napusti evrozonu.

Možda najveći prijatelji Sirize i Aleksisa Ciprasa svakako su španski ljevičari iz stranke “Podemos”.

Pablo Iglesijas, lider ove španske partije koja svoju politiku zasniva na antištednoj platformi, takođe je stao u odbranu svog grčkog prijatelja

“Njemačka vlada je jako arogantna. Svojim finansijskim totalitarizmom uništavaju Evropu i maltretiraju slabije. Ova, 2015. godina je godina promjene”, rekao je Iglesijas.

Prije Ciprasa govorili su i predsednik Evropskog savjeta Donald Tusk i predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.

Junker je poručio da grčka vlada ima konačni rok do četvrtka 9. jula ujutru u 8.30 da preda detaljan plan reformi ako želi da izbjegne izbacivanje iz evrozone.

Do sada nezapamćenim rječnikom Junker je rekao da Evropska komisija ima “detaljno razrađen scenario grexita”.

“Imamo detaljno razrađen scenario pružanja humanitarne pomoći kako bismo poštovali dostojanstvo grčkog naroda. Imamo i scenario mogućeg dogovora”, rekao je Junker, još jednom optužujući grčkog premijera Ciprasa da nije govorio istinu grčkom narodu uoči referenduma.

“Nešto je trulo u državi Grčkoj, ali nešto je trulo i u EU. Na početku se desio prvi grijeh – stvaranje monetarne unije, a danas žanjemo šta smo posijali… U odnosima Grčka – EU bili smo svjedoci brojnih posljednjih rundi pregovora, pa znamo da riječ “posljednja” ne znači posljednja, nego ništa drugo…”, rekao je Rišard Legutko (ECR).

“Pa ako se ovo pozorište nastavi, mislim da će nam biti sve nejasnije koga i šta pokušavamo da spasimo. Da li spasavamo monetarnu uniju, grčko društvo, kredibilitet vlade, kreditore, reputaciju Angele Merkel ili mogućnost da Unija bude još čvršća? Jer sve ovo ne možemo da spasimo. Nekih žrtava mora biti”, završio je on.

Dimitrios Papadimulis, evroposlanik iz Ciprasove Sirize je kazao: “Ujedinjena Evropa bez Grčke je kao dijete bez krštenice. Grčki narod ne želi ‘greksit’, 80 odsto naroda ne želi. To bi nas žestoko koštalo u ekonomskom, socijalnom i geopolitičkom smislu. I svi mi pod hitno do nedjelje moramo da uradimo ono što treba, koliko god da košta, da bismo riječ ‘grekzit’ zauvijek izbrisali iz rječnika EU”.

“Ova debata trebalo je da se desi ranije”, kazao je premijer Grčke Aleksis Cipras u završnom obraćanju poslanicima EP.

“Prošle nedjelje većina evroposlanika tvrdila je da pobeda ‘ne’ na referendumu znači ‘ne’ Evropi. Ali, moja vlada nema tajni plan da izvede Grčku iz evrozone”, nastavio je on.

“Naravno da moramo da uradimo više, ali i tražimo pomoć da bismo to mogli da uradimo”, poručio je Giju Verhofštatu.

“Sofokle nas je u ‘Antigoni’ naučio da je pravda za čovjeka nekad iznad zakona čovjeka. Danas je takav momenat”.

“Moramo da poštujemo zakone evrozone. Ali imamo i pravo na izbor. Ako suverene vlade nemaju pravo da odlučuju o porezima u sopstvenoj zemlji, nema potrebe da budu birane”, nastavio je.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *