Rađanje pop zvijezde desilo se 8. maja 1886. Doktor Džon Stit Pemberton, lokalni apotekar, napravio je sirup za Coca-Cola napitak i odnio bokal novog proizvoda do apoteke Jacob’s.
Nakon degustacije, proizvod je ocihenjen kao odličan i pušten u prodaju po ciheni od pet centi po čaši kao sok na točenje. Gazirana voda uparena je sa novim sirupom i dobijen je čuveni napitak. Pošto su smatrali da će „dva C izgledati dobro na reklami“, Pembertonov partner i knjigovođa Frenk M. Robinson predložio je ime i ispisao danas poznati zaštitni znak „Coca-Cola“ svojim jedinstvenim rukopisom.
Godine 1900. izvođačica Hilda Clark postaje prva poznata ličnost koja se pojavljuje u raznim Coca Cola oglašivačkim formatima, uključujući poslužavnike, postere i markere za knjige.
Prototip Coca-Coline contour boce dizajnirao je Alexander Samuelson 1915. godine.
Prvo korištenje slogana “Žeđ ne poznaje sezone” pomaže tranziciji Coca-Cole iz ljetnog pića do onog koje se pije tokom čitave godine i to 1921. godine.
Umjetnik Haddon Sundblom 1931. godine kreira prvu ilustraciju koja prikazuje Djeda Mraza kako pravi pauzu da pije Coca-Colu.
Sprite dječak je korišten prvi put u reklamama 1942. godine da prenese poruku da su “Coca-Cola” i “Coke” dva izraza koja se odnose na isti proizvod.
Coca-Cola postaje prvi proizvod koji se pojavljuje na naslovnici Time magazina 1950. godine, a deset godina nakon toga Coca-Cola u limenkama od oko 350 ml je postala dostupna.
Kampanja “Stvari idu bolje uz Coca-Colu” počinje 1963. godine. Na radio stanicama pop pjevači poput The Supremes, Ray Charles, Aretha Franklin, Jan and Dean, Roy Orbison i The Coasters koriste svoje unikatne muzičke stilove da pokrenu plesanje uz pjesmicu.
Vrlo brzo, Coca-Cola se našla na pop art sceni kada ju je “usvojio” čudesni Endi Vorhol: kada je poželio oblik kojim bi predstavio popularnu kulturu, nacrtao je upravo ovu bocu; a kada je kompanija Volkswagen poželjela da oda počast obliku „bube“, uporedila je čuveni model automobila sa njom.
Popularni Coca-Colini polarni medvjedi prvi put su prikazani 1993. godine u reklami “Sjeverna svjetla”.
Citat iz knjige Endija Vorhola „The Philosophy of Andy Warhol“ jasno objašnjava zbog čega je izabrao ovu bocu da predstavlja popularnu kulturu.
“Amerika je sjajna zemlja jer je započela tradiciju gdje najbogatiji potrošači kupuju u principu identične proizvode kao i najsiromašniji. Na primjer, gledate TV i vidite Coca-Cola reklamu. Znate da je predsjednik pije, da je Liz Tejlor pije, i samo pomislite – i vi možete da je pijete. Coca-Cola je Coca-Cola, i ne postoji količina novca kojom možete da kupite bolju od one koju pije beskućnik na ćošku. Svaka Coca-Cola je ista i svaka je dobra. Liz Tejlor to zna, predsjednik to zna, beskućnik to zna i vi to znate”.
Istorija Coca-Cole satkana je od priča o posebnim trenucima.
Jeste li znali da je Coca-Cola druga najpoznatija fraza na svijetu, odmah nakon OK?
Bigportal.ba