Rezultati izbora trebaju biti poznati nekoliko dana nakon izbora, zbog formiranja vlasti, a rezultati popisa u BiH čekaju se godinu i po dana. Sve to ukazuje da imamo izuzetno komplikovane sisteme unosa i obrade podataka, smatraju analitičari.
U izbornoj noći obrađeno je 80 posto biračkih mjesta i te rezultate CIK je odmah objavio. Međutim, od izbora je prošlo devet dana, a do sada je obrađeno nešto više od 90 posto biračkih mjesta. Podaci se, svakodnevno dopunjavaju, ali postotak obrađenih biračkih mjesta iz dana u dan ostaje oko 90 posto.
“Vrlo je mala promjena, iz razloga jer se rade kontrole i upravo ovo što dobivamo od glavnog kontrolora izbornih rezultata, preporuke za ponovno brojanje, jer ne mogu se utvrditi izborni rezultati za pojedina biračka mjesta”- kaže Maksida Pirić, portparol CIK BiH.
Pravilnikom o provođenju izbora rok za utvrđivanje objedinjenih rezultata je dvadeset dana, a zakonski rok za potvrđivanje izbornih rezultata je mjesec dana od dana izbora. U BiH postoje tačno propisane procedure za brojanje glasova, kažu iz CIK-a.
“Što se tiče prebrojavanja posebnih kategorija glasačkih listića, koje inače broji glavni centar za brojanje, a to su glasački listići glasača izvan BiH, mobilnih timova, glasova u odsustvu i nepotvrđenih glasačkih listića nema nikakvog kašnjenja, radimo prema utvrđenoj dinamici i planu“- pojasnio je direktor Glavnog centra za brojanje glasova, Ermin Kos.
“Oni još uvijek nisu ugrađeni i dodani preliminarnim rezultatima sa redovnih biračkih mjesta dok se ne završi kompletna validacija i kontrola svih redovnih biračkih mjesta, a nakon toga se objedinjuju svi glasovi, i iz Glavnog centra za brojanje i sa redovnih biračkih mjesta i tada ćemo biti spremni da objavimo utvrđene izborne rezultate“- poručuje Maksida Pirić.
Osim na rezultate izbora, građani BiH, jako dugo čekaju rezultate popisa, od kojeg je prošlo više od godinu dana.
“Konačne rezultate popisa možemo očekivati krajem godine ili početkom iduće godine, a poslije toga sukcesivno ćemo objavljivati tematske podatke do, sukladno zakonu i planu do polovine 2016. godine. Prvi podaci koji će biti objavljeni to je ukupan broj stanovnika, teritorijalni raspored stanovnika, starosna struktura stanovnika, znači ti neki osnovni demografski pokazatelji“- tvrdi Zdenko Milinović, direktor Agencije za statistiku BiH.
Međutim, prvi put BiH ovu oblast uređuje po međunarodnim standardima, što usporava kompletan proces obrade, poručili su iz Agencije za statistiku. Rezultati popisa trebaju biti poznati u najkraćem roku, s obzirom na to da su validni pet do sedam godina, jer vrlo brzo dolazi do demografskih promjena, upozoravaju demografi.