U ovom drugom talasu očekuje se dolazak u Srbiju najsiromašnijih stanovnika azijskih zemalja u kojima bjesni rat sa ISIS.
Prema procjenama naših zvaničnika, na granici Turske je oko tri miliona novih emigranata koji čekaju da krenu u EU preko Grčke, Makedonije i Srbije.
– Novi talas emigranata mogao bi da bude i najrizičniji kako po bezbjednost tako i po javno zdravlje stanovništva Srbije. Ovi emigranti koji treba da stignu u Srbiju potiču iz najnižih socijalnih struktura zemalja iz kojih dolaze. Zato se već sada planiraju mjere veće kontrole njihovog kretanja – navodi se u najnovijoj informaciji srpskih bezbednosnih službi koje prate kretanje azilanata.
Kod velikog broja izbjeglica pronađeno je i uputstvo za put do Srbije. U njemu su podaci o cjenama karata od Đevđelije do Tabanovaca sa cjenama karata i taksija
Ivan Mišković, portparol Komesarijata za izbjeglice i migracije, kaže da se tražiocima azila koji zatraže smještaj u Srbiji obavezno radi medicinski pregled (pregled krvi, urina, rendgen…) i da će tako biti i ubuduće.
– Većina azilanata u Srbiji su zdravi ljudi, a tek mali broj njih je obolio od tuberkuloze i drugih bolesti. Takvi ljudi su odmah hospitalizovani – kaže Mišković.
VIP izbjeglice, najbogatiji sloj stanovništva, uglavnom sa diplomatskim pasošima avionima odlaze u EU preko Istanbula. U Beograd ne dolaze jer im je potrebna viza za Srbiju.
Srednji sloj, to su izbjeglice koji trenutno borave kod nas. Na ulasku u Srbiju uzimaju im otiske prstiju i fotografišu ih. Potiču iz dobrostojećih porodica.
Najsiromašniji dio stanovništva Sirije koji se tek priprema da krene ka EU. Oni će predstavljati i ozbiljnu bezbjednosnu prijetnju jer je riječ o ljudima koji više nemaju šta da izgube.
U Srbiji je trenutno više od 70.000 azilanata koji čekaju da krenu put EU, najviše ih je iz srednjeg ekonomskog staleža. Među njima možete sresti ljekare, nastavnike, profesore i one koji se u Siriji bavili privatnim biznisom. Na pitanje da li planiraju da ostanu u Srbiji, oni odgovaraju:
– Vidimo da u Srbiji nema posla ni za vas, a kamoli za nas pa zato i ne planiramo da ostanemo. Moramo da izrazimo poštovanje prema građanima Srbije koji se stvarno trude da nam pomognu – pričaju azilanti okupljeni u parkovima oko autobuske i željezničke stanice u Beogradu.
Broj migranata koji svakodnevno stižu u Srbiju neće se skoro smanjivati, što potvrđuju i sami azilanti koji vjeruju da će kroz našu zemlju proći još nekoliko miliona ljudi.
(Nezavisne novine)