“Pošto pritisak na Republiku Srpsku ne prestaje i pošto se samo bira modus, odnosno oblik, na koji način realizovati ratne ciljeve Alije Izetbegovića, BiH je tempirana bomba, jer će Srbi braniti Srpsku kroz institucije i sve mogućnosti koje im pruža i politički rad i konačno Ustav koji proističe iz Dejtonskog sporazuma”, rekao je Ćeranić.
On je, na regionalnom bezbjednosno-političkom forumu “Aktuelni problemi, novi izazovi i prijetnje u bezbjednosnoj sferi balkanskog regiona”, istakao da je položaj institucija Republike Srpske i srpskog naroda, koji je permanentno pod političkim i bezbjedonosnim pritiskom, uzrok nezadovoljstva i artikulisane političke volje, koju najviši predstavnici Srpske iznose i neprestano ukazuju na bezbjednosne prijetnje kojima je izložena Srpska.
“U BiH redovno se dešava zamjena teza, pa se za kršenje Dejtona permanentno optužuju predsjednik Dodik i institucija Republike Srpske koji se kao niko drugi zalažu za odbranu Dejtona”, rekao je Ćeranić.
On je ukazao da se u potpuno drugi plan stavljaju stvarne opasnosti za Republiku Srpsku i BiH kao što je teroristička prijetnja od povratnika sa sirijskog ratišta, koji prolaze skoro bez ikakvih sankcija, a ističe referendum u Srpskoj.
Ćeranić je naveo da se u BiH sada zloupotrebljava borba protiv terorizma i zagovara pravljenje takozvanih crnih listi, na kojima bi trebalo da budu fizička i pravna lica odgovorna za pranje novca i finansiranje terorističke djelatnosti.
“Ministar /bezbjednosti BiH Dragan/ Mektić nigdje neće da kaže da je to lista državih terorista, što zahtijeva deklaracija UN na koju se on poziva. Ne, on govori o restriktivnim mjerama prema licima”, rekao Ćeranić.
On je ocijenio da će, “poznavajući Mektićev način djelovanja”, po svoj prilici biti pravljena lista fizičkih i pravnih lica, odnosno onih “koji u stvari podržavaju aktuelnu politiku vlasti Republike Srpske i predsjednika Dodika”.
“Ta crna lista za koju se Mektić zalaže, to je u stvari mreža podrške Miloradu Dodiku koja apsolutno nema veze sa terorizmom. Tako da će se na toj listi prije naći Pavlović banka nego druge banke i nevladine organizacije koje su upumpavale novac u vehabijske enklave i na indirektan način pomogli odlazak ratnika u Siriju”, rekao je Ćeranić.
Kolumnista Fonda strateške kulture Aleksandar Pavić smatra da se približava rasplet na srpskom nacionalnom prostoru zato što pritisci spolja postaju sve jači i “zato što se Republika Srpska afirmisala sprovođenjem uspešnog referenduma i jasno profiliše svoju politiku jednakog okretanja i ka Istoku i ka Zapadu”.
On je naveo da je situacija u Crnoj Gori destabilizovana poslije nedavnih spornih izbora, američki zvaničnici najavljuju formiranju vojske takozvanog Kosova, postoji mogućnost ponovnog razbuktavanja migrantske krize, kao i najave migracije pripadnika “Islamske države” sa ratišta na Bliskom istoku na ovaj prostor.
“Sve to će naterati sve koji su na mestima odgovornosti, na prvom mestu u Beogradu, da će morati da se opredele. Rusija se vraća na Balkan, dala je punu podršku referendumu u Republici Srpskoj, predsednika Dodika je primio Vladimir Putin nekoliko dana pred referendum”, rekao je Pavić.
On je podsjetio da Rusija nudi Srbiji sveobuhvatnu pomoć u modernizaciji naoružanja i razvijanje pune ekonomske saradnje sa Evroazijskim savezom, ali će se Zapad, koji je navikao na monopol na ovom prostoru, “truditi raznim snagama da pokvari te planove, to jest sve što ide u pravcu jačanja suvereniteta kako Republike Srpske, tako i Srbije”.
Pukovnik u penziji Milan Mijalkovski rekao je da se posredstvnom korumpiranih ekstremističkih političkih elita pojedinih zemalja na Balkanu danas pokušava održavati Balkan kao krizno žarište, koje se može aktivirati prema potrebi kada procijene da može koristiti njihovim ciljevima.
“Bezbjednosni izazovi na Balkanu su takozvani `tinjajući`, koji se praktično ne vide, ali se mogu spolja lako u bilo kom trenutku transformisati u bezbjednosnu oružanu prijetnju, što podrazumijeva ili izbijanje građanskih nereda, pobuna unutar određene države, ali i u međudržavni sukob”, rekao je Mijalkovski.
On je kao najveću opasnost označio islamski faktor na Balkanu, koji je izuzetno prisutan, ali to mnogi previđaju.
Mijalkovski je ocijenio i da je ova godina vrhunac sistemskih prijetnji za Republiku Srpsku i istakao da za njega mržnja koja je ispoljena u vezi sa referendumom o Danu Republike Srpske nije predstavljala iznenađenje.
(Srna)