Predsedavanje OEBS-u veoma je važno za Srbiju, za srpsko rukovodstvo i za srpske spoljnopolitičke službe, koje imaju mogućnost i šansu da pokažu svoj profesionalizam i svoje najbolje vrline, ocenio je ambasador Ruske federacije u Srbiji Aleksandar Čepurin.
“Sada smo suočeni sa napadom na Ukrajinu i sa pokušajima da se na silu smeni tamošnja zakonita vlast. Potrebno je regulisanje unutrašnjeg ukrajinskog konflikta i pomoć u ostvarivanju dijaloga između kijevskih vlasti i stanovništva Donbasa”, rekao je Čepurin Tanjugu govoreći o prioritetnoj ulozi Srbije u regulisanju ukrajinskog konflikta tokom predsedavanja OEBSu. On je naveo da Rusija od Srbije očekuje da pokaže profesionalizam, objektivnost, fleksibilnost i doslednost u izvršavanju te uloge, rukovodeći se temeljnim principima i načelima.
“Za Srbiju to je ne samo izazov, nego i stvarna mogućnost da pokaže sve ono pozitivno što ima. Mi se sa poštovanjem odnosimo prema spoljnoj politici Srbije, jer ona vodi promišljenu i izbalansiranu politiku, koju smo mogli da vidimo i u odnosu na nepravosnažne mere, koje ponekad greškom nazivaju sankcijama prema Rusiji”, ocenio je ruski ambasador.
Čepurin je istakao da vidi težnju Srbije i njenu sposobnost da poboljša klimu u Evropi, a sa mesta predsedavajuće OEBS za to će imati veliku mogućnost, iako će se naći i pred velikim iskušenjima.
Ruski ambašador naglasio je da Rusija “kao što je poznato”, priznaje teritorijalni integritet Ukrajine i da veruje da je veoma važno da se u vezi sa regulisanjem situacije u Ukrajini ispunjavaju sporazumi iz Minska.
Od kontakt grupe sastavljene od predstavnika Kijeva, Donbasa, OEBS i ruskog ambasadora u Ukrajini, Moskva očekuje da rešavaju puno važnih pitanja za rešavanje situacije u Ukrajini. Ta pitanja obuhvataju razmenu vojnih zarobljenika, sprečavanje nastavka krvoprolića, pitanja direktne ekonomske saradnje Kijeva i Donbasa, kao i pitanje pružanja humanitarne pomoći regionu Donbasa.
O predlogu ukrajinskog predsednika Petra Porošenka za promenu Ustava i decentralizaciju zemlje, Čepurin je rekao da nije najvažnije da li će se to nazvati decentralizacija, autonomizacija ili drugačije, nego da to bude dogovor unutar Ukrajine, a ne usaglašavanje sa nekim spoljnim igračima, Amerikancima ili bilo kim.
“To ne može da bude rešeno spolja, jer niko ne može da dođe spolja da nametne rešenje. Potreban je direktan dogovor Kijeva sa Donjeckom i Luganskom”, kazao je Čepurin.
On je naveo da regioni na jugoistoku Ukrajine treba da očuvaju odgovarajući nivo vlastitih prava, kao što su pravo na upotrebu jezika i očuvanja tradicije.
Ruski ambašador izrazio je uverenje da će posle godinu dana predsedavanja OEBS-u Srbija “predati” Evropu sledećoj predsedavajućoj – Nemačkoj u boljem stanju od ovoga u kojem je “primila”.
Kirbi: oebs prilika da srbija pokaže da je ozbiljan igrač
Ambasador SAD u Beogradu Majkl Kirbi ocenio je da će predsedavanje OEBS-u biti sjajna prilika za Srbiju da dokaže da spada među ozbiljne igrače.
“Iskreno govoreći, pre izvesnog broja godina niko vam ne bi poverio tako važan posao, a sada imate čelnika druge najveće stranke, osobu koja je bila premijer, s mnogo iskustva u raznim vladama, koji razgovara s ministrima spoljnih poslova i drugima o tome kako Srbija može pozitivno da doprinese rešavanju ozbiljnog problema”, rekao je Kirbi Tanjugu.
Primetivši da bi Srbija, da je mogla da predvidi ukrajinsku krizu, verovatno dvaput razmislila pre prijavljivanja za predsedavanje, on je ocenio da Beograd pokazuje da se ozbiljno priprema i da radi dobar posao.”U proteklih nekoliko dana, (prvi potpredsednik Vlade i šef diplomatije Ivica) Dačić je posetio i Moskvu i Kijev, a prethodno je bio u francuskoj, dakle on radi prilično dobar posao”, rekao je Kirbi.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je, prema njegovim rečima, profesionalno pristupilo zadatku i formiralo profesionalnu grupu, koja prolazi obuku i edukaciju.
Kirbi je kazao i da Srbija, kao predsedavajući OEBS-u od 1. januara, tesno sarađuje sa sadašnjim predsedavajućim, Švajcarskom, i da će nastaviti saradnju sa Švajcarskom i Nemačkom, koja će je naslediti na toj funkciji 2016. godine.
“Neće biti lako, ali, s druge strane, mislim da je dobro za Srbiju da dokaže da spada u tu grupu ozbiljnih igrača”, zaključio je američki diplomata.