Područja koja su pod pritiskom raznih štetnih projekata koji narušavaju životnu sredinu moraju biti zaštićena jer tako štitimo i naše rijeke i šume od kojih indirektno zavise i naši životi. Posljednja katastrofa koja je zadesila više opština u BiH treba biti svima opomena, poručuju iz Centra za zaštitu životne sredine odakle će nadležnim institucijama podnijeti inicijative za zaštitu više lokaliteta širom BiH.
Zaštićena prirodna dobra u BiH zauzimaju površinu od svega tri procenta a po evropskim standardima do 2030. godine trebali bi zauzimati površinu od oko 30 odsto zaštićenih područja.
Istovremeno, trenutni sistem zaštite je pun manjkavosti i nedostataka a institucije koje se bave zaštitom nemaju dovoljne kapacitete i nisu koordinisane u radu, upozoravaju iz Centra za životnu sredinu odakle ističu da posljednja katastrofa koja je pogodila više opština u FBiH treba da bude svima opomena.
Određena područja moraju da se zaštite. Ako ih prepustimo ekspoataciji, uz klimatske promjene, dobićemo zagađenu životnu sredinu ali i posljedice u vidu ljudskih žrtava.
Na području Ozrena bore se protiv istraživanja nikla i kobalta koji su kažu kancerogeni metali. Problem je veći ako se ima u vidu da je ovo područje prostornim planom RS predviđeno da bude proglašeno nacionalnim parkom.
Predstavnici ekoloških udruženja svoje inicijative za zaštitu određenih područja uputiće nadležnim institucijama i resornim ministarstvima jer prirodu moramo zaštititi da bi ona štitila nas.
TV K3