Zeljković je rekao da je u ovom momentu još rano za procjenu šteta od posljednjih poplava, ali da su one veće od majskih, koje su iznosile 12,5 miliona KM, što je dva i po opštinska budžeta.
“Činjenica da je u majskim poplavama grad bio potpuno potopljen, a sada i sela, govori da na području opštine nije ostalo ništa da nije osjetilo poplave”, rekao je Zeljković.
On je podsjetio da je u poslednjim poplavama voda ušla u oko 350 domaćinstava, te da je smrtno stradalo dvoje lica, od kojih se za Darkom Stanojevićem još intenzivno traga.
“Za sada nema nikakvih novih informacija o tijelu od kako je juče u vodi pronađen njegov automobil”, rekao je Zeljković.
On je precizirao da je najviše stradalo naselje Miloševo, koje je bilo pogođeno poplavama 2., 5. i 6. avgusta.
“U ovom momentu tamo je jedan dio građevinske operative, koja radi na sanaciji, a osim Miloševa, najveću štetu su pretrpjele mjesne zajednice Štrbe, Јošavka Donja i Јošavka Gornja, kao i Snjegotina”, rekao je Zeljković na konferenciji za novinare.
On je dodao da su svi lokalni putevi koji su se našli u zoni poplave, koja je zahvatila sedam mjesnih zajednica, uništeni, te da je stradao i veliki broj mostova.
Prema njegovim riječima, Opštinski štab za vanredne situacije je maksimalno angažovan na osposobljavanju putne komunikacije, a vode se i intenzivne aktivnosti na obezbjeđenju pontonskih mostova.
“Formirali smo i sedam popisnih komisija, koje na terenu evidentiraju štete, dok se tri ekipe bave dezinfekcijom terena, a jedna je zadužena za odvoz kabastog otpada”, naveo je Zeljković.
On je ukazao na nedostatak kamiona sa gajferima za odvoženje ogromnih količina kabastog otpada, zbog čega se očekuje pomoć preduzeća “Čistoća” i “Nova sirovina”.
Govoreći o sanaciji, Zeljković je kao najbitnije istakao uspostavljanje putne komunikacije, s obzirom da su tri mosta, u Јošavci, Snjegotini Srednjoj i Snjegotoni Velikoj, potpuno srušeni.
“Sledeći prioritet je odvoženje kabastog otpada da ne bi došlo do zaraza, kao i dezinfekcija”, rekao je Zeljković.
On je naveo da sada na području opštine ima manje klizišta nego u maju i to u mjesnim zajednicama Marjanovići, Žitnjak, Markovac i Balte, ali da situacija nije alarmantna.
“Јedno klizište je kritično u Žitnjaku i tu nam je prioritet da ne dođe do ugrožavanja objekata”, rekao je Zeljković.
On nije mogao da potvrdi informacije da pojedine porodice napuštaju svoje stambene objekte.
“Kada je u pitanju sanacija putnog pravca Banjaluka – Čelinac, očekujem da će se u narednih mjesec – dva dana vratiti u prvobitno stanje, s obzirom da su oštećenja velika”, rekao je Zeljković.
On je podsjetio da je iza stradalih ostalo šestoro maloljetne i jedno punoljetno dijete, zbog čega im se opština stavila na raspolaganje putem Centra za socijalni rad i Crvenog krsta, dok bi u toku ove sedmice za punoljetno dijete trebalo obezbijediti posao.
“Djeca koja su ostala bez oba roditelja trenutno su smještena u jednoj vikendici u Štrbama i opština će preuzeti troškove smještaja, dok ga trajnije ne riješimo”, rekao je Zeljković.