Izmjene zakona su iz Savjeta ministara izašle krajem prošle godine, a parlamenarcima je predloženo da ih razmatraju po skraćenom postupku, što znači da se svi parlamentarni rokovi za donošenje zakona skraćuju za pola.
Sve to se dešava u trenutku kada se očekuje da Vlada Republike Srpske Narodnoj skupštini predloži zakon kojim bi bio formiran VSTS Srpske.
Gledano hronološki, NSRS je zaključke o vraćanju nadležnosti usvojila 10. decembra 2021, a Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTS BiH je u protokol Parlamenta BiH iz Savjeta ministar stigao 29. decembra. Imajući to u vidu, poslanike iz RS u PS BiH pitali smo da li uopšte treba razgovarati o izmjenama zakona na nivou BiH.
Predsjedavajući Srpskog kluba poslanika u PS BiH, Nenad Stevandić, kaže da je bespredmetno 3. februara raspravljati o zakonu na nivou BiH ako Srpska prije toga usvoji svoj zakon.
– Ali, ukoliko bi se otvorili neki pregovori, mogućnost razumijevanja situacije, pod uslovom da to ne ugrožava funkcionisanje Srpske, onda bi mogli da razgovaramo. To je hipotetička stvar koju još nismo raspravili na koaliciji i upravo to očekujemo ovih dana – kaže Stevandić za Srpskainfo.
Mira Pekić, zamjenica predsjednika Kluba poslanika SDS-PDP-DNS, smatra da ovo pokazuje da je vlast na nivou BiH izgubila kompas.
– Nevjerovatno je da istovremeno imamo izmjene i dopune u PS BiH, a sa druge strane imamo najavu novog zakona u Narodnoj skupštini. Bilo kakve izmjene na nivou BiH su vjerovatno pokušaj da se nešto uradi po pitanju 14 prioriteta EU za BiH, pod pritiskom EU i međunarodne zajednice prema vladajućim partijama. Kao i u slučaju Zakona o javnim nabavkama i Zakona o sukobu interesa. Vjerujem da izmjene Zakona o VSTS BiH nisu usaglašene i da se radi o pokušaju kozmetičkih izmjena – kaže Pekićeva za Srpskainfo.
Lider DNS i poslanik u Predstavničkom domu BiH, Nenad Nešić, smatra da je ovakva situacija kontradiktorna.
– Imamo namjeru osnivanja VSTS na nivou Srpske i povlačenja sa nivoa BiH, odnosno ograničavanje pravosuđa BiH da ne može djelovati na prostoru RS, a onda imamo prijedlog Savjeta ministara BiH na čijem čelu se nalazi SNSD kadar o zakonu na nivou BiH. Mene zanima šta je ono što je stvarno, što je istina: Da li ćemo vratiti nadležnost na nivo RS, ili ćemo jačati VSTS na nivou BiH, što znači da je sve ono bila predstava za javnost i predizborna igra? Molio bih gospodu iz SNSD da javnosti odgovore na to pitanje – kaže Nešić.
Predsjedavajuća Kluba poslanika SNSD u PS BiH, Snježana Novaković Bursać, kaže da, sve dok je stav Narodne skupštine takav kakav jeste, nema razgovora ni o čemu.
– Dok god je na snazi zaključak Narodne skupštine mi nećemo mijenjati svoje ponašanje ni prema jednom zakonskom prijedlogu. To je moj odgovor na to pitanje – kaže Novaković Bursać za Srpskainfo.
Zaključak NSRS glasi da nema uslova za učešće srpskih predstavnika u radu institucija BiH, dok je na snazi nametnuti Inkov zakon, osim u situaciji kada je neophodno da se spriječi donošenje odluka štetnih po interese Srpske.
Najavljena je i nova sjednica parlamenta Srpske na kojoj bi se poslanici izjasnili o eventualnom povratku u institucije BiH, nakon molbe predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića.