Čavić je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da bi bilo dobro da HDZ BiH budedio ovog bloka, jer se ne smiju ponavljati greške kada je riječ o ovoj stranci u vezi sa davanjem mogućnosti da oni odlučuju ko će biti vršioci najviših funkcija u ime hrvatskog naroda u Savjetu ministara BiH.
Govoreći o formiranju vlasti na nivou Republike Srpske, Čavić je konstatovao da će 24. novembra, za kada je zakazana sjednica Narodne skupštine, biti jasno ko ima skupštinsku većinu, te da nema potrebe za nagađanjima.
“Tog dana ćemo birati predsjednika parlamenta Srpske. Tada će biti potpuno jasno ko ima većinu i kakvog je sastava ta većina”, rekao je Čavić i dodao da će, po svemu sudeći, izbor biti iz redova poslanika DNS-a, ukoliko koalicija SNSD, SP i DNS formira većinu.
On je istakao da će, ukoliko većinu formiraju sadašnje opozicione stranke, biti predložen kandidat iz redova stranaka koje čine Savez za promjene.
Na konferenciji za novinare u Banjaluci Čavić je saopštio i da su Bobar banka i Banka Srpske u ozbiljnim problemima i pred “propadanjem”.
“Bobar banka je prošle godine, po mišljenju revizora, nezakonito uvećala prihod za više od 17 miliona KM. Krajem 2013. godine je prikazala dobit od 1,4 miliona KM, a suštinski je bila riječ o gubitku oko 16 miliona KM”, naveo je Čavić.
On je dodao da je za prvih šest mjeseci ove godine Bobar banka, ipak, prikazala gubitak od 13,8 miliona KM.
Čavić je naglasio da su se u akciju spašavanja ove banke “uključile državne pare”, te da je u toku 19 emisija običnih akcija Bobar banke, nominalne vrijednosti 20 miliona KM, od kojih je do sada tri miliona KM uplatila IRB.
“Vlada Srpske izmijenila je pravila IRB i njima je predviđeno da IRB može zaključiti ugovor o subordiniranom kreditu finansijskoj instituciji ukoliko je riječ o povećanju dopunskog kapitala i ukoliko je minimalna kamatna stopa osam odsto na godišnjem nivou”, rekao je Čavić.
Prema njegovim riječima, u Banci Srpske vlada “bezakonje u kojoj je uprava sama povećala limit odlučivanja o dodijeljenim kreditima na 20 miliona KM”, a što je nezabilježeno u bankarskoj praksi Srpske.
“Ova banka već pola godine funkcioniše bez nadzornog odbora”, konstatovao je Čavić.
On je pozvao Vladu Srpske da direktora Agencije za bankarstvo Srpske Slavicu Injac hitno razriješi dužnosti, ali i ministra finansija Zorana Tegeltiju, te da utvrdi mjere prinudne uprave nad ove dvije banke, da bi bila spriječena eventualna likvidacija i stečaj.
Čavić je pozvao i ministra unutrašnjih poslova Radislava Jovičića i direktora Policije Srpske Gojka Vasića da obavijeste javnost o tome “šta je razlog nezadovoljstva pripadnika Specijalne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova”, a koje se, kako je rekao, već dva dana “odvija pod velom tajne”.