“Možda nije moglo, ali ono što sada vidimo je nesumnjivo. Političari se mjere po tome šta ostave iza sebe, a ne po tome šta pričaju. Da li ste izostavili priču o lažnom izvještaju za Srebrenicu u kojoj ste rekli da podržavate taj izvještaj kao što je to učinio Čavić. I tamo da stoji 8.700 lica ubijenih, a da sada Haški tribunal kaže da je to 4.900”, rekao je Dodik sinoć za RTRS.
Prema njegovim riječima, na bazi tog izvještaja donesene su presude mnogima.
Dodik je istakao da ne brani one koji su počinili zločine, već da govori o prihvatanju pozicije koju je neko kao vrhunski političar i predsjednik Republike prihvatio i podržao izvještaj bivšeg visokog predstavnika Pedija Ešdauna.
“Taj izvještaj predao je nekoj komisiji koja je rekla `ovo je izvještaj` i vi ste izašli i rekli na konferenciji za štampu da se taj izvještaj mora prihvatiti, naprosto jer se radi o tome, da je to tako. Sad se ispostavilo da nije tako. Kad vidite sve što se dešavalo poslije toga, vidite da međunarodni faktor, pa čak i Haški tribunal nisu imali dovoljno dokaza, već su kao dokaz koristili taj izvještaj za koji sada znamo da je lažan”, rekao je Dodik.
On je rekao da je doprinio statusu Republike Srpske i njenoj prepoznatljivosti i da se “na regionalnom nivou zna za Milorada Dodika i Republiku Srpsku, što je i uloga predsjednika”.
“Doprinio sam i da funkcionišu institucije i da se bruto domaći proizvod uveća nekoliko puta za 10 godina. Kada sam došao 1997. godine BDP je bio milijardu i 700 miliona KM, a sad je 9,3 milijarde ili sedam puta veći, s tim što je od 2001. do 2005. dok je sadašnja opozicija bila na vlasti stagnirao i nije se povećao ni za jotu”, rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske je naveo da je sa 1.300 KM po glavi stanovnika bruto domaći proizvod povećan na nekih 6.500 KM, “što nije dovoljno, ali je povećanje”.
Prema njegovim riječima, prosječna plata u Republici Srpskoj u kontinuitetu raste i sada je 845 KM, maloprodajne cijene stagniraju već duže vrijeme, inflacija ima negativan predznak.
“Mi smo češće u deflaciji nego inflaciji. Ja bih želio da plate budu veće, ali ovo je realni ekonomski odraz Repulike Srpske. Mi ovdje živimo na bazi onog što se danas zaradi od poreza i mnogo čega drugog. Mi nemamo nikakve rezerve jer ih nismo mogli imati i nismo ih ni naslijedili”, naveo je Dodik.
On je dodao da Srpska nije nikoga osvajala i otimala. “Ono što imamo je to što dnevno zaradimo i to je taj novac. Mi smo prošle godine imali rast od 2,2 odsto BDP, samo to nije vijest i o tome se ne priča. Ne priča se da smo imali povećanje stope zaposlenosti za jedan odsto, što je dramatično malo, ali ovdje se radi da niste imali negativni predznak”, naglasio je Dodik.
On je istakao da je Srpska još 2008. godine promovisala politiku redovnosti.
“Mi smo izašli 2009. godine i poslije najave globalne krize rekli `cilj je da sačuvamo što sada imamo`. Mi smo to sačuvali. Sačuvali smo nivo penzija, nivo plata u javnom sektoru, redovnost i isplata gotovo nije narušena”, naglasio je predsjednik Srpske.
On je rekao da Republika Srpska može bez Međunarodnog monetarnog fonda.
“Tri godine nismo u MMF-fovom aranžmanu. Nisu sretne zemlje koje su oslonjene na aranžmane sa MMF-om, ali ste ponekad prisiljeni na to i nije to samo puko dobijanje novca kako neko vidi”, istakao je Dodik.
On je napomenuo da je MMF politička, ne samo finansijska institucija “i politički žandar koji žandara ovdje i pokušava da nametne logiku neoliberalnog kapitalizma koja je očigledno u krizi na Zapadu”.
“Ali, ponekad i kao mala zemlja kao što smo mi, vi ste prisiljeni da progutate neke knedle i idete dalje. Sa stanovišta finansija gotovo i da nije problematično, i fer je imati kredit sa nekim počekom sa niskom kamatnom stopom, ali kad pogledate sve uslove koji idu iza tog, to govori o tome da oni prilagođavaju društva gdje se pojavi MMF svojim potrebama i koncepcijama neoliberalno uređenog društva od koga nisu još odustali”, rekao je Dodik.
On je dodao da se neće ostvariti san i želja nekih da propadne Republika Srpske ako ne bude sredstava MMF-a, dodajući da je to san i želja onih koji nikada nisu voljeli Srpsku./SRNA