Čavić : Podrška britansko-njemačkoj inicijativi

January 17, 2015, 4:39 pm

Čavić je rekao da britansko-njemačka inicijativa nema nikakve skrivene namjere mijenjanja Dejtonskog sporazuma i Ustava i nikakvih uplitanja u nadležnosti, te naglasio da su sve koji su sumnjali u iskrene namjere EU juče razuvjerili lično ministri spoljnih poslova Velike Britanije Filip Hamond i NJemačke Frank Valter Štajnmajer.

“NDP neće davati nikome podršku za redefinisanje ustavne pozicije Republike Srpske koja je definisana Aneksom četiri, koji se nalazi u Dejtonskom mirovnom sporazumu”, rekao je Čavić na konferenciji za novinare.

On smatra da vlast u Republici Srpskoj ne smije da odbije pruženu ruke EU, a ukoliko se to dogodi – “vlast će pokazati da ne radi u interesu građana”.

Čavić je rekao da je sastanak predstavnika stranaka u Predstavničkom domu parlamenta BiH sa ministrima Štajnmajerom i Hamondom bio vrlo uspješan i značajan sa stanovišta jasne podrške njemačke i britanske administracije implementaciji njihove namjere da se značajno pomogne BiH u naredne četiri godine.

On je naveo da je stav EU da se politička pitanja stave na stranu i da se u BiH fokus pažnje i EU i domaćih političkih aktera na svim nivoima usmjeri isključivo u ekonomsko-socijalne reforme.

Čavić je rekao da su Hamond i Štajnmajer jasno poručili da “niko neće razumjeti ako bude odbijena pružena ruka”.

“Zahtjevi ministara su bili jasni: politička pitanja ostaviti na stranu, a na sto staviti ekonomsko-socijalne probleme. Vjerujem da ćemo uskoro dobiti konačni oblik zajedničke izjave koju će potpisati svi nivoi vlasti u BiH, a onda je neophodno napraviti mehanizam koordinacije, jer bez njega će sve biti ‘mrtvo slovo na papiru”, smatra Čavić.

Prema njegovim riječima, potpisivanje sporazuma omogućilo bi BiH da dobije pristup IPA fondovima i da na svoj račun uknjiži 800 miliona evra, a trećina od tih sredstava ili oko 260 miliona evra pripada Republici Srpskoj.

“Sva teška politička pitanja dolaze na red tek nakon što se osjeti poboljšanje u socijalnim i ekonomskim reformama. Izjava Predsjedništva BiH nije konačna, ona je ponuđena kao prijedlog svim parlamentarnim strankama da unesu svoje prijedloge”, naveo je Čavić, koji očekuje da bi zajednička izjava mogla biti definisana u narednih sedam do deset dana.

Govoreći o situaciji u vezi sa kursom švajcarskog franka, Čavić je rekao da je Agencija za bankarstvo Republike Srpske mora hitno naći rješenje i dati instrukcije nadležnim bankama šta da rade.

“Riječ je o povećanju glavničnog duga za 20 odsto i kamatnog duga svim dužnicima koji imaju klauzulu valutne odgovornosti franka u kreditnom zaduženju”, rekao je Čavić i naglasio da na ovo pitanje hitno moraju dati odgovor u koordinaciji Agencija za bankarstvo Srpske i Centralna banka BiH.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *