Podsjetivši da je CIK BiH odbio prijavu Krsmanovića za načelnika opštine Foča i listu odborničkih kandidata NDP-a, jer se kao sporan pojavio jedan od 200 potpisa na listi podrške, Čavić je rekao da je NDP primijenio sve pravne lijekove i mogućnosti koje daje Izborni zakon BiH kako bi ovaj problem bio riješen.
Čavić je rekao na konferenciji za novinare u Banjaluci da postoji osnova sumnje da je “neko od nižeg, tehničkog osoblja u CIK-u BiH taj potpis prebrisao korektorom ili na drugi način”, pojasnivši da je riječ o potpisu člana NDP-a koji je dostavio pisanu izjavu o validnosti potpisa.
On kaže da CIK BiH, prilikom odbijanja liste, nije dao rok od 48 časova za otklanjanje nedostataka, kao što je to omogućavao drugim političkim subjektima, dok je Apelaciono vijeće Suda BiH u ovom slučaju pokazalo praksu dvostrukih aršina.
“Nije uvaženo ni to što nam nije dato 48 časova da se otklone nedostaci, niti je uzeto u obzir da lista podrške nije potrebna strankama koje su osvojile više nivoe vlasti. Tu je pokazana nedosljedna sudska praksa, jer imamo primjer da je SDA ranije navodila da joj ne treba liste podrške i to joj je uvaženo”, naveo je Čavić.
On je dodao da su svi materijali, izjava lica čiji je potpis podrške sporan, kao i lista sa novih 300 potpisa predati CIK-u BiH na razmatranje.
“Takođe je podnesena krivična prijava zbog sumnje da je izvršeno falsifikovanje isprave, kao i apelacija Ustavnom sudu BiH.
Ukoliko CIK uvaži nove činjenice i verifikuje listu za Foču, onda nema potrebe za tim pravnim lijekovima”, istakao je Čavić. On je naglasio da će se NDP pojaviti na izborima u Foči i u varijanti da kandidati te stranke budu na koalicionim listama drugih partija.
Potpredsjednik NDP-a Zdravko Krsmanović tvrdi da iza svega toga stoji “izborna mafija koja režira ko će biti u vlasti”, a da je “u pozadini energetski lobi koji želi gradnju malih hidroelektrana u slivu Drine na osnovu dogovora u četiri oka”.
Govoreći o namjerama Vlade Srpske da proda državni dio kapitala u Rudnicima željezne rude “LJubija”, Čavić je naveo da članica vladajuće koalicije DNS može da obori takav prijedlog tako što ga neće podržati u Narodnoj skupštini, čime neće biti većine za izglasavanje odluke, ili da učini da Vlada povuče odluku o prodaji.
Nezavisne novine