“Kada me pitaju ‘od čega su ti ove naušnice’, ja im kažem ‘od plastelina koji se peče’”, prostim jezikom rečeno – masa za modeliranje, mislim da je to sasvim dovoljno objašnjenje u ovu svrhu”. Kratko i jasno Snježana Majstorović odgovorila je na pitanje svih onih koji su posjetili njen Instragram profil pod nazivom “_spiritusmovens” i bili očarani ljepotama, koje su njenih ruku djelo, iako je u vazduhu lebdjelo pitanje kako nastaju ove predivne naušnice!?
Snježana je mlada umjetnica iz Papažana kod Laktaša, koja je nedavno počela da se bavi pravljenjem različitih tipova nakita, detalja i ukrasa. Međutim, najbolje se pronašla u pravljenju naušnica od polimerne gline, sa kojom je najprije počela da pravi cvjetne naušnice. Polimerna glina joj daje dovoljno slobode da se igra, osmišljava nove oblike i ideje.
Velike ili minijaturne, cvjetne ili ipak klasik, nježno roze ili mint, Miki Maus, pčelice ili bubamare, zmijanjski vez, zaljubljene ili one u obliku limuna, lubenice, jagode, samo su neke od preko stotinu naušnica koje je Snježana izradila, od kako se prije neka tri mjeseca počela baviti ovom vrstom ručnog rada.
“Što se tiče mog ulaska u ovaj, kako ga ja zovem, “čarobni svijet gline”, mogu da kažem da je to samo rezultat moje ljubavi prema ručnom radu i prema naušnicama, kao komadu nakita koji ja lično načešće nosim. Počela sam iz želje da probam nešto sebi da napravim, ali sam vremenom naišla na pohvale i prijedloge da počnem da stvaram i za druge, da jednostavno tu svoju kreativnost podijelim sa širim auditorijumom. Za vrijeme širenja ove epidemije, dogodio se mali keativni bum većini ljudi, pa i meni, imala sam vremena da sve osmislim i krenem aktivnije sa radom”, priča nam Snježa o svojim počecima.
Polimerna glina dolazi u raznim nijansama, jednostavna je za oblikovanje i pravljenje predmeta po želji, sve zavisi od spretnosti, truda, kreativnosti, preciznosti, improvizacije koju je osoba spremna da pokaže na samom predmetu:
“Sam postupak izrade sastoji se od ručnog oblikovanja, uz pomoć kalupa, igala i svega što mislimo da nam može pomoći pri dobijanju željenog oblika, zatim slijedi pečenje koje traje 30 minuta na temperaturi od 110 stepeni, postoje i neke dodatne tehnike koje se primjenjuju po želji, iscrtavanje ili lakiranje, ako želimo da dobijemo sjajni efekat i slično.. Naravno, u zavisnosti od toga šta pravim, na predmete koje sam ispekla, dodatno sredim neke nepravilnosti skalpelom ili turpijom, potom dodajem alke, iglice, nižem ih, kačim, lijepim i onda donosim gotov proizvod, spreman za upotrebu”, objašnjava nam Snježa kako teče proces – od ideje do realizacije.
Kada je u pitanju vrijeme potrebno za izradu nakita i sam proces izrade, naglašava da sve zavisi od motiva i detalja. Za neke komade je, kaže, pomalo već ušla u “manir” , dok za neke druge ipak mora da odvoji i malo više vremena. Izdvaja i onaj par naušnica, koje je radila tokom cijelog dana:
“Sada bih ja ovdje citirala Snežanu Sneki Babić i svima, dobro poznate stihove “kad’ me fazon uhvati, ja ne mogu zaspati”. Obično se organizujem tako da uzmem jedan čitav dan. Volim da sve bude “po PS-u”, da sam odmorna i da u suštini nemam drugih obaveza, kako bih mogla da se detaljno posvetim nakitu. Odgovara mi dnevna svjetlost. Spremim neophodan materijal i alat i tada moja magija počinje. Najprije uradim narudžbe, a ako mi ostane vremena i prostora na ploči na kojoj pečem, napravim još neke iz svoje, kako volim da kažem arhive ideja. Vrijeme koje mi je neophodno da jedne minđuše kompletiram, zavisi prije svega od detalja. Neke sam pravila gotovo cjelodnevno, to su prije svega cvjetne minđuše, koje imaju mnoštvo detalja. Za svaki sljedeći par naušnica je potrebno manje vremena, a tada ih i sa lakoćom radim. Interesantno je da su mi neke minđuše, one naizgled najjednostavnije oduzimale više vremena, jer se na takvom nakitu najviše poznaju neravnine ili čestice prašine koje non stop kruže okolo i padaju na njih, a valja ih ukloniti bez tragova”.
Sa samom idejom se prvi put kaže sasvim slučajno “srela” na društvenoj mreži Pinterest, koja obiluje kreativnim sadržajem, a ujedno je upravo tu pronašla i samim tim se edukovala kada je u pitanju postupak izrade:
“Sada, inspiraciju nalazim u svemu, prirodi i ljepotama koje nam ona nudi. Sam primjer su naušnice sa cvjetnim motivima. Jednostavno, spoj simbolike, boja i nekih stvari koje volim iznjedre komade koji, svaki za sebe, priča svoju priču. Tu su, naravno, i jednostavniji ukrasi, ali za mene nisu manje bitni, jer u svaki uložim jednaku količinu ljubavi i strpljenja”, kaže Snježa, te dodaje da su joj od svih, do sada urađenih minđuša, najdraže one koje je nazvala ‘Samo nežno prema sebi’ i minđuše u obliku labudova. Kaže da je najveće oduševljenje imala kada je upravo njih izradila.
Glinu koja joj je neophodna za izradu nakita kupuje u knjižarama, a ukoliko se desi da istu ne nađe na policama knjižara, svrati do prodavnica repromaterijala, gdje nabavlja i ostale dijelove – udice, iglice, alkice, žicu, ljepilo. Kaže da materijal jeste skup svakome ko počinje od nule, ali i da se ništa ne može postići ukoliko se prethodno ne uloži, bilo da je u pitanju novac, vrijeme, volja, istrajnost ili znanje. Zadovoljno kaže da dobija i mnogo pohvala, pa tako ni sama ne može da odluči šta bi se u njenoj kolekciji moglo izdvojiti kao najpopularnije:
“Nema nešto određeno, uglavnom mi se djevojke jave sa porukom da se ne mogu odlučiti, jer su kako kažu sve lijepe. Ali naravno, svako ima svoj ukus, neko bira jednostavne, male, jednobojne, “za svaki dan”, a neko opet voli upadljive, šarene i velike. Sve kombinacije boja i veličina su moguće, primam nove prijedloge i ideje i radim po narudžbi.
Snježana kaže da osluškuje potrebe svojih kilijenata, a sve uz pečat “Spiritus movens” stila:
“Sam naziv “Spiritus movens” je objašnjava nam u čitavoj zbrci oko imena sinuo jedne večeri pred spavanje i obrisao sve druge moguće nazive sa spiska. Pronašla sam ga slučajno u svojim bilješkama, a u prevodu sa latinskog znači ‘Duh koji pokreće’ (ujedno prva slova označavaju i moje inicijale) Sutradan sam napravila stranicu na Instagramu i Fejsbuku. I tako se mašina pokrenula!”
Pomalo skriveno, kaže da je prije nastanka cijele ove priče, o svemu mnogo razmišljala, počevši od samog naziva, fotografija, pa sve do sitnica, od kojih izdvaja simpatična mala pkaovanja u papirnim vrećicama.
“Tako sam odlučila da sama pravim kesice od ukrasnog papira, na kojem ostavim šupljinu u obliku srca, kako bi se vidjelo šta je unutra, uz sve to dobijete posvetu sa svojim imenom, otkucanu na staroj pisaćoj mašini moje majke”.
U budućnosti planira da proširi ponudu i da u njenoj kolekciji mjesto nađu i nakit za djevojčice, djevojke, žene, broševi, šnalice, lančići, narukvice, kao i za mušku populaciju – privjesci, magneti i simbolični predmeti po narudžbi..
Pogledajte kako izgledaju njeni radovi, “_spiritusmovens” . Sigurno će vam se svidjeti!
Izvor: TV K3