U kosovskom parlamentu je u toku burna rasprava “za” i “protiv” ukidanja taksi na srpske i proizvode iz BiH, a šef poslaničke grupe vladajućeg pokreta SamoopredjeljenjaRedžep Seljimi odbacio je tvrdnje da je ta mjera zaustavila ideju o podjeli Kosova.
Seljimi je rekao da rizik od podjele još postoji, te dodao da pokret Samoopredjeljenje s tim u vezi ima isti stav kao i opozicija i smatra da je reciprocitet odgovarajuća mjera, prenijela je KTV.
“Takse nisu spriječile aktivnosti Srbije koja nastavlja kampanju za povlačenje priznanja Kosova”, rekao je Seljimi i dodao da građani očekuju da vlast i opozcija budu, kako je naveo, “razumnije i konstruktivnije”.
Šef poslaničke grupe opozicione Alijansa za budućnost Kosova (ABK) Daut Haradinaj, stranke koja se protivi ukidanju taksi bez, kako kažu, međusobnog priznanja, rekao je da prethodna vlada nije ukinula takse uprkos “ogromnom pritisku” međunarodne zajednice.
Smatra, kazao je, da ni aktuelna vlada ne treba da podlegne tim pritiscima.
“Pritisak da se ukinu takse, iako je bio veliki, nije pokolebao naše institucije. Kosovo ni sada ne bi trebalo da odustanete”, rekao je Daut Haradinaj i dodao da se i danas sjeća Kurtijevih višegodišnjih protesta, postavljanja barikada na priliv srpskih proizvoda i prevrtanja kamiona na administrativnoj liniji, prenijela je KTV.
Dodao je da se ne može pregovarati o, kako je naveo, “teritorijalnom integritetu Kosova”.
“Danas imamo 100 razloga da se suprotstavimo ukidanju stopostotnih taksi. Kosovo mora da zna da ako danas otvorimo kosovsko tržište za srpsku robu, to će biti rizik za Prištinu sutra. Zato vas pozivam na jedinstvo protiv Srbije”, rekao je Daut Hradinaj.
Šef poslaničke grupe najuticajnije opozicione Demokratske partije Kosova (DPK) Bedri Hamza izjavio je da je ta stranka zabrinuta zbog toga što pokret Samoopredjeljenje i DSK nemaju jedinstven stav o taksama.
Hamza je rekao da su tome dokaz i konferencije za štampu ove dvije stranke, na kojima se dvije stranke na vlasti neprestano osporavaju.
Kazao je da svaka odluka donesena po ovom pitanju treba da bude u koordinaciji sa Sjedinjenim Američkim Državama i Evropskom unijom.
“Za svaku odluku moramo biti u koordinaciji sa SAD i EU. DPK ima konzistentnost u svojim stavovima, ali jedinstvo između političkih stranaka u Vladi je zabrinjavajuće. Vidjeli smo kako se održavaju konferencije za štampu i kako partneri izazivaju jedni druge. Posavjetujte se sa međunarodnim stručnjacima o tome kako se uspostavlja i kako se održava reciprocitet”, rekao je Hamza, prenijela je prištinska Gazeta Expres.
Izvor: Tanjug