Njemački Bundestag danas će glasati o rezoluciji o priznavanju genocida izvršenog nad Jermenima u vrijeme Otomanskog carstva i prihvatanju djelimične odgovornosti Njemačke za taj zločin.
Rezolucija, koju su predložili vladajuća njemačka ljevičarsko-desničarska koalicija i opozicioni Zeleni, pod naslovom “Sjećanje i komemoracija genocida nad Jermenima i drugim hrišćanskim manjinama 1915. i 1916.”, u tekstu sadrži i spornu riječ “genocid”.
Pitanje genocida nad Jermenima je posebno osjetljivo u Njemačkoj, pošto ona ima specijalne veze sa Ankarom između ostalog i zbog toga što tri miliona Turaka živi u Njemačkoj, navodi AFP.
Njemački predsjednik Joahim Gauk prvi je visoki njemački zvaničnik koji je nazvao “genocidom” masakr Jermena u Otomanskom carstvu 1915. godine.
Sa druge strane, turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan nedavno je optužio sve koji priznaju genocid da pružaju podršku optužbama zasnovanim na “jermenskim lažima”.
Bundestag o rezoluciji glasa u osjetljivom trenutku kada je Ankara potrebna Njemačkoj i EU kako bi se zaustavio priliv migranata, dok su tenzije visoke povodom niza pitanja, uključujući ljudska prava.
Jermeni tvrde da je milion i po Jermena ubijeno između 1915. i 1917. kada se Osmanlijsko carstvo raspadalo, dok moderna Turska tu tvrdnju odbacuje.
Više od 20 zemalja, među kojima su Francuska i Rusija, priznale su genocid nad Jermenima.
Rezoluciju o genocidu nad Jermenima podržala je kancelarka Angela Merkel. Turski premijer Binali Jildirim, nazvao je rezoluciju “apsurdnom” i dodao da će njeno usvajanje nepovoljno uticati na odnose između Ankare i Berlina.
(agencije)