Povodom „zajedničke izjave o državnoj imovini BiH“ od strane političkih predstavnika iz FBiH, Ministarstvo pravde Republike Srpske ističe da je ova izjava u suprotnosti sa Opštim okvirnim sporazumom za mir u BiH i njegovim aneksima, i kao takva se može smatrati direktnim pokušajem izigravanja, narušavanja i kršenja ovog Sporazuma.
U samoj preambuli „zajedničke izjave“ politički predstavnici FBiH se pozivaju, između ostalog, na međunarodnopravni subjektivitet, te vanjski i unutrašnji kontinuitet BiH, pri tom zanemarujući činjenicu da je Aneksom 4 Dejtonskog sporazuma u članu 1. propisan isključivo međunarodno-pravni kontinuitet BiH u pogledu međunarodno-pravnog kontinuiteta, što podrazumijeva postojanje BiH sa izmjenjenom strukturom i prema međunarodno priznatim granicama, te da ostaje članica Ujedinjenih nacija i da može tražiti članstvo u drugim međunarodnim organizacijama.
Dakle, kontinuitet BiH se ogleda samo u pogledu kontinuiranog međunarodno-pravnog priznanja, sa izmjenjenom unutrašnjom strukturom, što dalje podazumijeva da BiH nema kontinuitet unutrašnjeg uređenja, jer je isto izmjenjeno Dejtonskim sporazumom i samim tim nema ni kontinuitet u pogledu raspolaganja državnom imovinom.
Posebno ističemo da je Republika Srpska svoju teritoriju u procentalnom dijelu od 49% unijela u BiH Ženevskim sporazumom od 08.09.1995. godine, uz odobrenje Savjeta bezbjednosti UN, a nakon čega je isto potvrđeno i zaključenjem Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
Takođe, ističemo da Ustavni sud BiH nema nadležnost niti ovlašćenja da raspravlja o Dejtonskom sporazumu i njegovim aneksima, a što isti čini upuštajući se u odlučivanje o imovini entiteta koja je kao takva ušla i u Aneks 2. Dejtonskog sporazuma, koji se odnosi na sporazum o graničnoj liniji između entiteta i odnosnim pitanjima.
Kada je u pitanju poziv političkih predstvanika FBiH na dosljedno poštovanje Dejtonskog sporazuma, ističemo da je isti kontradiktoran, jer upravo oni koji se u svojoj izjavi pozivaju na poštovanje navedenog Sporazuma potpisuju izjavu koja je u suprotnosti sa slovom Dejtona, te ističemo da je Republika Srpska principjelno za potpunu primjenu istog.
U prilog navedenom ide i činjenica da je Republika Srpska pozvala FBiH da zajednički, dogovorom, riješe pitanje državne imovine kao jedini titulari iste u BiH.
S tim u vezi ističemo da BiH nema nadležnost da reguliše pitanje državne imovine, kao i činjenicu da u BiH nema nižih i viših nivoa vlasti, jer je ista uređena kao zajednica koju čine Republika Srpska i FBiH sa svojim unutrašnjim uređenjima, a koje su na osnovu ustavnih ovlašćenja, između ostalog, svojim propisima regulisale pitanje državne imovine. Regulisanjem državne imovine od strane BiH, na način kako je to navedeno u zajedničkoj izjavi, moglo bi doći samo do neustavnog i nezakonitog otuđenja imovine Republike Srpske od strane BiH, a što bi dovelo do postojanje pravne sigurnosti kada je u pitanju imovina Republike Srpske, što Republika Srpska neće dopustiti.
Takođe je nedopustiv politički pritisak na Tužilaštvo BiH, odnosno zahtjev za njihovo postupanje u pojedinačnim predmetima od strane potpisnika zajedničke izjave, dok se istovremeno koriste načinom komunikacije koja predstavlja otvorenu prijetnju po Republiku Srpsku i mir u BiH, a što je direktno kršenje upravo Dejtonskog sporazuma.
Na kraju ističemo da je Republika Srpska opredjeljena za potpunu primjenu i poštovanje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, samim tim i vladavinu prava u BiH, te još jednom naglašavamo da je Aneksom 4. Dejtonskog sporazuma članom 3., između ostalog, propisano da sve državne funkcije i ovlašćenja koja ovim Ustavom nisu izričito dodjeljena institucijama BiH pripadaju entitetima.
Prema tome kako u Ustavu BiH nema izričite nadležnosti institucija BiH da regulišu pitanje državne imovine, nesporno je da je pitanje vlasništva nad imovinom, pa i državnom, nadležnost Republike Srpske.
Izvor: Saopštenje ministarstva pravde RS